Zwolnienie z cła i VAT dla pomocy humanitarnej dla Ukrainy przedłużone do końca 2025 roku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 kwietnia 2025
Zwolnienie z cła i VAT pomoc dla Ukrainy 2025 – kto skorzysta?

Zwolnienie z cła i VAT pomoc dla Ukrainy 2025 – to przedłużenie preferencji dla organizacji niosących pomoc humanitarną. Decyzją Komisji Europejskiej zwolnienie to obowiązuje do końca 2025 roku i dotyczy towarów importowanych z krajów trzecich, które są przekazywane osobom uciekającym przed wojną lub potrzebującym w Ukrainie. Zobacz, które podmioty bezpośrednio skorzystają z preferencji w tym zakresie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki jest zakres czasowy zwolnień od cła i VAT dla towarów z przeznaczeniem na pomoc humanitarną dla potrzebujących w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie
  • Czym Komisja (UE) tłumaczy wydłużenie preferencji w tym zakresie
  • Jakie organizacje nadal będą mogły korzystać ze wspomnianych preferencji

Sprawdź też:

PIT-36 i dochody z zagranicy dla osoby do 26 lat – jak prawidłowo się rozliczyć

Czy w 2025 roku Ukraińcy muszą być zatrudnieni na umowę o pracę

Odliczanie VAT od działalności CSR – przegląd wyroków i stanowisko skarbówki

Pomoc dla powodzian ze zwolnieniem od cła i VAT importowego

Na czym polega zwolnienie z cła i VAT dla pomocy dla Ukrainy

3 kwietnia 2025 r. Komisja (UE) wydała ważną decyzję m.in. dla osób  potrzebujących w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, a także podmiotów niosącym im pomoc humanitarną. Jak wskazali jej autorzy, decyzją Komisji (UE) z 1 lipca 2022 r. 2022/1108 przyznano, w odniesieniu do niektórych państw członkowskich, zwolnienie z należności celnych przywozowych i z podatku od wartości dodanej (VAT) w odniesieniu do przywozu towarów, które mają być dystrybuowane lub nieodpłatnie udostępniane osobom uciekającym przed agresją wojskową Rosji przeciwko Ukrainie i osobom potrzebującym w Ukrainie. Potem decyzją Komisji (UE) 2023/829 przedłużono obowiązywanie tych środków w odniesieniu do niektórych państw członkowskich do 31 grudnia 2023 r. Środki te zostały następnie przedłużone w odniesieniu do niektórych państw członkowskich decyzją Komisji (UE) 2024/775  – do 31 grudnia 2024 r.

Najnowsza decyzja w tej sprawie – wydana na wniosek Polski i Litwy – po raz kolejny przedłuża to  zwolnienie. Jak poinformowano, kryzys humanitarny spowodowany  wskazanymi na wstępie wydarzeniami nadal trwa i może być potrzebna pomoc dla osób uciekających przed agresją wojskową przeciwko Ukrainie oraz dla osób, które pozostają w tym kraju. Ta niestabilna sytuacja ma poważne konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla szeregu państw członkowskich. Dlatego należało zezwolić występującym z wnioskiem państwom członkowskim na przyznanie zwolnienia, o którym była mowa wcześniej.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, nowa decyzja KE, tak jak poprzednie, umożliwia stosowanie zwolnienia z należności celnych przywozowych oraz z VAT towarów przywożonych do nieodpłatnej dystrybucji lub nieodpłatnego udostępniania uchodźcom z Ukrainy oraz potrzebującym w Ukrainie.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z cła i VAT przy imporcie pomocy dla Ukrainy

Nadal zwolnione z zapłaty cła i podatku VAT będą organizacje państwowe, w tym organy publiczne oraz uprawnione organizacje non-profit, które sprowadzają towary w ramach pomocy humanitarnej z państw trzecich i:

  • darują je osobom potrzebującym z Ukrainy lub
  • przekażą je ukraińskim organizacjom państwowym lub zatwierdzonym przez ukraińskie władze ukraińskim organizacjom niosącym pomoc humanitarną osobom potrzebującym w Ukrainie.
Zwolnienia stosuje się do przywozu towarów m.in. do Polski z państw trzecich (spoza UE) od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz