Wsparcie dla firm, które utraciły kasy fiskalne w powodzi – jest projekt rozporządzenia MF

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 11 października 2024
Wsparcie dla firm, które utraciły kasy fiskalne w powodzi – jest projekt rozporządzenia MF

Przedsiębiorcy poszkodowani we wrześniowej powodzi będą mogli ubiegać się o wsparcie z tytułu zakupu kas fiskalnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie, przygotowanego w Ministerstwie Finansów. Jest ono kolejnym elementem rządowej pomocy dla firm z terenów, które nawiedził wspomniany kataklizm.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie formy wsparcia dla przedsiębiorców, którzy stracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów
  • Jaka będzie maksymalna wysokość wspomnianego wsparcia
  • Kiedy wejdą w życie nowe regulacje w tej sprawie

Sprawdź też:

Świadczenie interwencyjne dla firm poszkodowanych w powodzi – jak złożyć wniosek do ZUS

Interwencja RPO w sprawie opodatkowania odszkodowań dla przedsiębiorców, których dotknęła powódź

Specustawa powodziowa wchodzi w życie 5 października 2024 r. – pobierz pakiet praktycznych informacji

Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych

Ministerstwo Finansów o rozwiązaniach podatkowych dla firm, które dotknęła powódź

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek powodzi. Z jego treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Projekt jest realizacją upoważnienia dla MF zawartego w art. 111 ust. 7b ustawy o VAT, które zostało wprowadzone z dniem 5 października 2024 r. mocą ustawy  z 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz.1473).

Zakres przedmiotowy projektowanego rozporządzenia MF

Zaproponowane przez resort finansów rozporządzenie określa:

  • przypadki, w których przysługuje odliczenie od podatku należnego lub zwrot wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących, o których mowa w art. 111 ust. 5c ustawy o VAT, tj. kas nabytych w miejsce kas utraconych lub trwale uszkodzonych w wyniku klęski żywiołowej na skutek powodzi;
  • warunki, sposób i tryb odliczania od podatku należnego lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących, nabytych w miejsce kas utraconych lub trwale uszkodzonych w wyniku klęski żywiołowej na skutek powodzi;
  • wysokość odliczenia od podatku należnego lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących nabytych w miejsce kas utraconych lub trwale uszkodzonych w wyniku klęski żywiołowej na skutek powodzi;
  • przypadki, w których podatnicy nie są obowiązani do zwrotu, ulgi udzielonej na zakup kasy, które następnie zostały utracone lub trwale uszkodzone w wyniku klęski żywiołowej na skutek powodzi.

Cel wprowadzenia projektowanych regulacji

Jak wyjaśnili  autorzy projektu, jego  celem jest zminimalizowanie skutków związanych z klęską żywiołową na skutek powodzi we wrześniu 2024 roku, dotyczących podatników, którzy posiadali kasy rejestrujące w celu prowadzenia ewidencji sprzedaży przy ich zastosowaniu, lecz utracili je lub uległy  one trwałemu uszkodzeniu w wyniku tej powodzi. Zawarte w nim rozwiązania umożliwią bowiem skorzystanie z ulgi na zakup kas rejestrujących w miejsce utraconych lub  trwale uszkodzonych urządzeń.

Adresatami dwie kategorie podatników

Analiza treści projektu prowadzi do wniosku, że jego przepisy odnoszą się do dwóch kategorii podatników. W zależności od tego, do której z nich  dany podmiot się zalicza, będzie możliwe  odliczenie podatku lub zwrot kosztów zakupu kasy. Mianowicie  adresatami nowych regulacji są:

  • czynni podatnicy  VAT – w przypadku takich podmiotów, rozliczających VAT od zakupu kasy na zasadach ogólnych jako podatek naliczony, wysokość odliczenia w formie ulgi będzie stanowiła cena zakupu kasy (netto), nie więcej jednak niż 1.626 zł,
  • podatnicy zwolnieni od VAT – w przypadku takich podmiotów, niemających możliwości odliczania VAT naliczonego z faktur  zakupowych, wysokość zwrotu będzie stanowiła cena zakupu kasy (brutto), nie więcej niż 2.000 zł. Dotyczy to przypadków, gdy podatnicy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od  VAT lub są podatnikami zwolnionymi podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT  (ze względu na nieprzekroczenie limitu sprzedaży  200.000 zł).
Dofinansowanie obejmie kasę zakupioną w miejsce utraconej, bądź trwale uszkodzonej kasy.

Aby skorzystać z przewidzianych w tym zakresie rozwiązań, trzeba będzie spełnić określone warunki. Zostały one wskazane odpowiednio w  § 2  i  § 3 projektowanego rozporządzenia Ministra Finansów. Wymogi  dotyczą m.in. poniesienia strat w odniesieniu do kas fiskalnych, zakupu nowych urządzeń w miejsce utraconych bądź trwale uszkodzonych, czy prowadzenia działalności gospodarczej na terenie gminy dotkniętej skutkami powodzi.

Nie trzeba zwracać ulgi na zakup kasy

Dodatkowo w § 7 nowego rozporządzenia zapisano, że podatnicy będący poszkodowanymi w wyniku powodzi, prowadzący na terenie objętym wspomnianą powodzią działalność gospodarczą oraz mający na tym terenie siedzibę tej działalności – nie są obowiązani do zwrotu udzielonej ulgi na zakupioną kasę, która została utracona lub trwale uszkodzona w wyniku klęski żywiołowej na skutek powodzi.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

Jak wynika z treści projektu, przewidziane w nim rozporządzenie Ministra Finansów ma wejść w życie dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 8 października 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek powodzi.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz