Świadczenie interwencyjne z ZUS dla szerszej grupy podmiotów

Dodano: 26 listopada 2024
  Świadczenie interwencyjne z ZUS dla szerszej grupy podmiotów

Z dniem 26 listopada br.  weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy powodziowej. Rozszerza ona m.in. portfel beneficjentów świadczenia interwencyjnego o rolników i organizacje pozarządowe a także zmienia sposób ustalenia przez ZUS kwoty świadczenia, gdy nie została zawarta umowa ubezpieczenia.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie podmioty oprócz przedsiębiorców będą mogły ubiegać się o świadczenie interwencyjne
  • W jakiej maksymalnej wysokości przysługuje to świadczenie
  • Jak na kwotę świadczenia wpłynie brak zawartej umowy ubezpieczenia od następstw klęsk żywiołowych

Sprawdź też:

Świadczenie interwencyjne dla firm poszkodowanych w powodzi – jak złożyć wniosek do ZUS

Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych

Zerowy VAT na materiały budowlane przekazywane poszkodowanym w powodzi

0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady

0% stawka VAT na wsparcie powodzian - jakie warunki trzeba spełnić

Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654 ze zm.), o świadczenie interwencyjne będą mogli ubiegać się oprócz przedsiębiorców także:

  • organizacje pozarządowe lub inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 22a ust. 1a pkt 1 ustawy powodziowej,
  • podmioty ekonomii społecznej, prowadzące obok działalności pożytku publicznego również inną działalność o charakterze odpłatnym, o których mowa w art. 22a ust. 1a pkt 2 ustawy powodziowej,
  • rolnicy, o których mowa w art. 22a ust. 1a pkt 3 ustawy powodziowej,

- jeżeli prowadzili działalność i posiadali status płatnika składek w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych na 16 września 2024 r.

Zmiana zasad wyliczenia kwoty świadczenia w razie braku ubezpieczenia

Jeśli przed wystąpieniem powodzi nie została zawarta umowa ubezpieczenia od następstw klęsk żywiołowych przedsiębiorstwa, lub składników majątkowych organizacji albo podmiotu, o których mowa w art. 22a ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy powodziowej, albo gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika, służących do prowadzenia działalności, wysokość przyznanego świadczenia interwencyjnego nie może przekroczyć 75% wysokości poniesionej szkody oraz 75% maksymalnej wysokości świadczenia interwencyjnego, tj. 1.000.000 zł.

W przypadku braku zawarcia umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych, przedsiębiorcy, których wnioski o świadczenie interwencyjne zostały rozpatrzone pozytywnie, ale ustalona kwota świadczenia jest niższa niż wysokość świadczenia interwencyjnego, która zostałaby wypłacona na podstawie zmienionych zasad, otrzymają uzupełnienie świadczenia w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.

Przedsiębiorcy nie składają wniosków o uzupełnienie świadczenia. Uzupełnienie świadczenia będzie wypłacone przez ZUS z urzędu.

Źródło:

www.zus.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz