Pytanie:
Firma jest czynnym podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce, a przedmiotem jej działalności jest organizacja eventów. Posiada wpis do rejestru organizatorów turystyki, ponieważ organizowane eventy (np. konferencje, kongresy, imprezy integracyjne) niekiedy wypełniają ustawową definicję imprezy turystycznej. Firma otrzymała zlecenie zapewnienia klientowi noclegów w hotelu położonym w Berlinie na potrzeby targów branżowych. Usługi noclegowe zostaną zakupione, w procedurze marży wg stawki 0% jako usługa turystyki, od biura podróży mającego siedzibę w Irlandii. Czy odsprzedaż tych noclegów potraktować jako świadczenie:
- usługi turystyki mającej miejsce świadczenia i opodatkowania w Polsce w procedurze marży, czy
- usługi noclegowej z miejscem świadczenia i opodatkowania w Niemczech, tam gdzie położony jest hotel, której podstawą opodatkowania jest obrót?
Korzyści
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- Jaką stawkę VAT należy zastosować przy odsprzedaży usług noclegowych?
- Gdzie znajduje się miejsce świadczenia usługi turystycznej?
Polecamy też:
Pozostało jeszcze 70% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.