Jak od 1 stycznia 2016 r. liczyć prewspółczynnik?

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 6 października 2015

Od nowego roku gminy, czy jednostki budżetowe, które dokonują częściowych odliczeń VAT, będą stosować prewspółczynnik. Resort finansów wyjaśnił, w jaki sposób niektórzy podatnicy, w tym samorządowe zakłady budżetowe mają liczyć prewspółczynnik. Zmiany omawiamy na podstawie przykładów, sprawdź w tekście.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie zmiany, dotyczące odliczeń częściowych w przypadkach, gdy podatnicy dokonują zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT). Podatnicy stosujący te przepisy będą określać tzw. prewspółczynnik.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt (z 23 września) w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. Projekt nawiązuję do zmian w ustawie o VAT (chodzi o art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT). 

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz