Czy przedłużanie terminu zwrotu VAT może trwać w „nieskończoność”? Sprawdź, jak sądy bronią praw podatników

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Dodano: 1 października 2024
przedłużanie terminu zwrotu VAT

Przedsiębiorcy mogą odzyskać VAT w określonym przez ustawę terminie. Jednak zbyt często procedura zwrotu przeciąga się. Zamiast czekać miesiącami na swoje pieniądze, warto poznać najnowsze wyroki sądowe, które coraz częściej stają po stronie podatników i uznają za bezprawne przedłużanie terminu zwrotu VAT przez urzędy. Dowiedz się, jakie masz możliwości obrony, i jak możesz skutecznie przyspieszyć odzyskanie VAT. Sprawdź, jak przepisy oraz orzecznictwo mogą działać na Twoją korzyść!

Niedookreśloność art. 87 ust. 2 ustawy o VAT – furtka do przedłużania zwrotu?

Przepisy ustawy o VAT przewidują prawo podatnika do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w określonym terminie (zazwyczaj jest to 60 dni). W uzasadnionych przypadkach przepisy dają organom podatkowym możliwość przedłużenia tego terminu.

Problem leży jednak w tym, że przywołany przepis nie określa precyzyjnie, jakie sytuacje uzasadniają przedłużenie zwrotu, ani nie wskazuje maksymalnego okresu przedłużenia. W efekcie organy podatkowe nadużywają tej możliwości, stosując przedłużenie niemal automatycznie, często bez szczegółowego uzasadnienia. Organy podatkowe ograniczają się wyłącznie do wskazania, że prowadzone jest aktualnie postępowanie podatkowe i organ – celem jego zakończenia – musi zgromadzić dalszy materiał dowodowy.

Zauważmy, że zgodnie z art. 87 ust. 2 zd. 2 ustawy o VAT, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego.

Problematyczny w interpretacji przywołanego przepisu jest jednak brak dookreślenia przez ustawodawcę, jakie sytuacje wymagają dodatkowego zweryfikowania zasadności zwrotu. Przedłużenie terminu zwrotu, pomimo niejasności tego przepisu, nie leży natomiast w sferze uznania organu i musi wynikać z konkretnych, wskazanych przez organ okoliczności faktycznych.

Bezpodstawne przedłużanie zwrotu „w nieskończoność” – bezprawna praktyka organów

Brak jasno zdefiniowanych przesłanek stwarza pole do nadużywania przywołanego przepisu, pozwalającego organom na przedłużenie terminu zwrotu VAT. Praktyka przedłużania tego terminu „w nieskończoność” jest jednak niezgodna z podstawowymi zasadami prawa podatkowego, w tym z zasadą zaufania podatnika do organów podatkowych.

Wiele firm, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, opiera swoją płynność finansową na terminowym zwrocie VAT. Brak terminowego zwrotu prowadzi często do zaburzenia płynności finansowej przedsiębiorstwa, a w skrajnych przypadkach  - do utraty potencjału gospodarczego i zakończenia prowadzenia biznesu.

Uwaga

Organ podatkowy, chcąc przedłużyć terminu zwrotu podatku, musi zatem każdorazowo wskazać na konkretne okoliczności faktyczne uzasadniające przedłużenie. Oznacza to, że postanowienie przedłużające termin wnioskowanego zwrotu VAT powinno zawsze wskazywać konkretne przyczyny dokonania dodatkowej weryfikacji zasadności tego zwrotu i je uzasadniać. Co więcej, organ podatkowy zobowiązany jest przedstawić istniejące wątpliwości powodujące konieczność dalszej weryfikacji zasadności zwrotu.

Korzyści 

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

  1. czym jest zwrot VAT,
  2. w jakim terminie należy Ci się zwrot tego podatku,
  3. czy i kiedy organy podatkowe mogą przedłużać termin zwrotu podatku,
  4. czy praktyka organów polegająca na notorycznym przedłużaniu terminu zwrotu VAT spotyka się z krytyką sądów administracyjnych.

Polecamy też:

Zwrot VAT od zakupów w Polsce przez siły zbrojne państw NATO na nowych zasadach

Czy zwrot nienależnego VAT-u wraz z odsetkami to szkoda dla podatnika

Zwrot towaru przez klienta – kiedy skorygować sprzedaż i podatek VAT

Kto zapłaci VAT od pustych faktur – pracownik, czy pracodawca?

Pozostało jeszcze 54% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Doradca podatkowy, Radca prawny specjalizujący się w doradztwie prawno-podatkowym i obsłudze przedsiębiorstw (JDG oraz spółki). Pełnomocnik procesowy przedsiębiorców i podatników w sporach z organami, w tym w sporach podatkowych. Zawodowo związany z Kancelarią LTCA, gdzie kieruje działem Sporów Podatkowych i Postępowań Sądowych. Uprzednio współpracownik Kancelarii Prawnej prof. Witolda Modzelewskiego, będącej częścią Grupy Instytutu Studiów Podatkowych Sp. z o.o. Autor licznych publikacji na łamach najpopularniejszych portali prawniczych i branżowych. Założyciel bloga o tematyce podatkowej – www.jakubsitarski.pl.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz