Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Praca zdalna w wielu przypadkach jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm, a także dla zatrudnionych w nich osób. Jej zalety pracownicy doceniają zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy bezpośrednio po wykonaniu obowiązków służbowych mogą udać się np. na plażę, do lasu, czy na górską wycieczkę. Pojawia się jednak pytanie, czy świadczenie takiej pracy z hotelowego pokoju albo z domku letniskowego jest zgodne z obowiązującymi przepisami.
Pandemia COVID-19 spowodowała rozpowszechnienie pracy zdalnej, która okazała się nie tylko bezpieczną, ale również wygodną formą świadczenia pracy dla wielu pracowników, a także pracodawców. Daje ona bowiem możliwość uzyskania korzyści finansowych dzięki np. oszczędnościom na wynajmie powierzchni biurowych, jak też stała się jednym z najbardziej istotnych benefitów pracowniczych, umożliwiających pozyskanie najbardziej wartościowych pracowników na rynku, względnie zatrzymanie takich osób w firmie.
Jak pokazuje praktyka, duża liczba pracowników jest zainteresowana korzystaniem z możliwości, jakie daje praca zdalna, łącząc wykonywanie obowiązków służbowych z wypoczynkiem w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Pojawiło się nawet nowe określenie „workation”, będące kombinacją angielskich słów „work”(praca) oraz „vacation” (wczasy) – nazywające to zjawisko. Przy czym staje się ono coraz bardziej popularne także w Polsce.
Niekiedy takie rozwiązanie jest podyktowane obiektywnymi okolicznościami, np. gdy pracownik z różnych przyczyn nie może otrzymać urlopu w tym samym terminie co jego małżonek. W ten sposób może świadczyć pracę „na wyjeździe” bez rozłąki z najbliższą rodziną.
Pojawia się w związku z tym pytanie, czy rozwiązanie to ma oparcie w obowiązujących przepisach prawa, a jeśli tak, to jakich formalności należy dopełnić, aby uniknąć zarzutów niezgodności działań pracodawcy oraz pracowników w tym zakresie ze wspomnianymi przepisami.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Na czym polega praca zdalna w świetle przepisów Kodeku pracy
Jakie są rodzaje pracy zdalnej na gruncie tej ustawy
Czy przepisy dopuszczają pracę zdalną z miejsc wakacyjnego wypoczynku
Czy pracownik może mieć kilka miejsc wykonywania takiej pracy
Pobierz wzory:
Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej
Praca zdalna w Kodeksie pracy: Zapis w umowie o pracę – praca zdalna
Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o pracę zdalną stałą nieobligatoryjną
Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o okazjonalną pracę zdalną
Wiążący wniosek o pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.