Pytanie:
Spółka z o.o. chce zagwarantować niepodzielność pakietu udziałów posiadanych przez wspólnika w przypadku jego śmierci.
„W przypadku śmierci wspólnika jego spadkobiercy wyznaczają swojego jednego przedstawiciela lub pełnomocnika, który będzie wykonywał uprawnienia przysługujące spadkobiercom, aż do czasu działu spadku i objęcia udziałów w spółce przez spadkobiercę lub spadkobierców stosownie do prawomocnego postanowienia sądu w sprawie działu spadku. W przypadku takiego działania lub zaniechania spadkobierców (lub ich pełnomocnika czy przedstawiciela), które prowadzić będzie do powstania ryzyka szkody spółki, pozostały przy życiu wspólnik będący założycielem może zwołać Zgromadzenie Wspólników w celu przymusowego umorzenia udziałów przysługujących wspólnikom - spadkobiercom zmarłego wspólnika. Uchwała o przymusowym umorzeniu udziałów określi wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikom - spadkobiercom zmarłego wspólnika. Uchwała taka nie może być podjęta po upływie trzech lat od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie działu spadku”.
Czy w miejsce wyżej przedstawionego zapisu można umieścić zapis o następującej treści: „W przypadku śmierci wspólnika posiadany przez niego pakiet udziałów w spółce jest niepodzielny. Po śmierci wspólnika jego spadkobiercy wyznaczą swojego jednego pełnomocnika, który będzie wykonywał uprawnienia przysługujące spadkobiercom, aż do czasu działu spadku i objęcia udziałów w spółce przez jednego spadkobiercę. Wyznaczenie pełnomocnika spadkobierców musi być potwierdzony aktem notarialnym”.
Pozostało jeszcze 75% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Marcin Sarna
radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym