Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przeczytaj odpowiedź na pytanie i dowiedz się, czy mężczyzna pobierający wcześniejszą emeryturę może po ukończeniu 65 lat wystąpić o przyznanie emerytury z tytułu wieku emerytalnego? Dowiedz się, jakie stanowisko zajął w tej sprawie nasz specjalista z zakresu świadczeń emerytalno-rentowych.
Mężczyzna urodzony przed 1949 r., który ma ustalone prawo do emerytury wcześniejszej, może po osiągnięciu 65 lat wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej. Wyjaśniam, iż na ustalenie prawa do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym nie ma wpływu okoliczność przeliczania emerytury wcześniejszej poprzez doliczenie - po upływie każdego kwartału - dodatkowo przebytych okresów ubezpieczenia.
Emerytura przysługująca po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie obliczona w następujący sposób:
Podana wyżej zasada obliczania emerytury po emeryturze wynika z art. 53 ust. 1 i 4 ustawy emerytalnej oraz z uchwały Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z 10 września 2009 r. Sąd Najwyższy przesądził, iż osobie, która miała ustalone prawo do wcześniejszej emerytury i po jej przyznaniu podlegała, co najmniej trzydzieści miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, przy ustalaniu emerytury na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej - uwzględnia się tylko do obliczenia części socjalnej kwotę bazową obowiązującą w dacie złożenia wniosku o tę emeryturę.
Podstawą wymiaru części emerytury obliczanej za okresy składkowe i nieskładkowe będzie wyłącznie podstawa wymiaru wcześniej przyznanej emerytury, w wysokości uwzględniającej rewaloryzację i waloryzacje, jakie miały miejsce w okresie od przyznania emerytury wcześniejszej do przyznania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym.
Sugeruję aby przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym lub - najpóźniej - wraz ze zgłoszeniem takiego wniosku, złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury wcześniejszej.
Wyjaśniam, iż w przypadku emerytury przyznawanej osobie, która miała już wcześniej ustalone prawo do takiego świadczenia, ustawa emerytalna nie przewiduje możliwości ustalenia podstawy wymiaru od zarobków osiąganych po przyznaniu wcześniejszej emerytury, z wyjątkiem przypadków, gdy:
Natomiast, gdyby już po przyznaniu emerytury w powszechnym wieku emerytalnym - mężczyzna ten pozostawał w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym co najmniej przez rok kalendarzowy lub dłużej - ZUS przeliczy podstawę wymiaru emerytury z uwzględnieniem tych nowych zarobków, pod warunkiem, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzedniego. W takim przypadku podstawa wymiaru ustalana zostanie przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o przeliczenie tej podstawy.
7 listopada 2011 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.