Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, czy pracownik który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy ma obowiązek rozwiązać umowę o pracę koniecznie przeczytaj ten tekst.
Podjęcie przez organ ZUS wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy nie jest uwarunkowane koniecznością rozwiązania przez rencistę umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Warunek taki dotyczy jedynie emerytów.
Natomiast o dopuszczeniu pracownika do pracy na konkretnym stanowisku decyduje opinia lekarza medycyny pracy, bowiem zgodnie z art. 229 kp pracownicy podlegają okresowym badaniom lekarskim przez lekarza medycyny pracy.
Tak więc rencista może zostać dopuszczony przez lekarza medycyny pracy do pracy na konkretnym stanowisku - mimo, że pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Zmiana wymiaru czasu pracy nie wiąże się z wyrejestrowywaniem pracownika z ZUS.
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ulega zawieszeniu w przypadku, gdy przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Na zmniejszenie wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy wpływa przychód osiągany w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatniego kwartału, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia.
Wysokość zarobków, jakie mogą osiągnąć renciści bez zmniejszania lub zawieszania wypłaty renty jest ogłaszana raz na kwartał - nie można więc ustalić z góry precyzyjnie zarobków, jakie mogą osiągnąć renciści aby ich renta nie podlegała zmniejszeniu lub zawieszeniu.
W okresie od 1 września 2011 r. do 30 listopada 2011 r. zarobki te wynoszą odpowiednio: 2.822,66 zł (70%) oraz 4.376 zł (130%).
30 listopada 2011 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.