Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przeczytaj odpowiedź na pytanie upewnij się, czy praca spawacza jest zaliczana do warunków szkodliwych.
Praca spawacza jest pracą wymagająca specjalnego bhp, ale nie każda praca spawacza jest zaliczana do pracy w warunkach szczególnych, która uprawnia pracownika do ubiegania się o przyznanie emerytury pomostowej.
Przepisy o emeryturach pomostowych stanowią, że za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach uważa się pracowników wykonujących od dnia 1 stycznia 2010 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; których wykaz określa załącznik nr 1 do powołanej ustawy.
Takimi pracami są prace bezpośrednio przy spawaniu łukowym lub cięciu termicznym w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją (podwójne dna statków, zbiorniki, rury itp.).
Natomiast odnośnie pracy w warunkach szczególnych w latach 90. ubiegłego wieku, ustawa o emeryturach pomostowych stanowi, że za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uważa się również osoby wykonujące przed dniem wejścia w życie ustawy prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Na podstawie art. 32 ust. 4 tej ustawy zostało wydane rozporządzenie w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w myśl którego okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Dotyczy to m.in. prac przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowodorowym.
Jeżeli w firmie są pracownicy spełniający takie warunki, wtedy pracodawca będzie miał dodatkowe obowiązki:
Natomiast w odniesieniu do pracowników spawaczy - niespełniających warunków do ubiegania się o emerytury pomostowe, pracodawca ma zapewnić m.in. specjalną spawalnię, z ognioodpornymi ścianami, pomalowana matowymi farbami, wysoką na 2 metry, ze szczeliną wentylacyjną w podłodze, odpowiednio przestronną, a także specjalne wyposażenie spawalni i stanowisk spawalniczych. Musi również dbać o odpowiedni dobór używanych narzędzi i materiałów.
4 kwietnia 2012 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.