Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U z 2024 r., poz. 1900). Ich celem jest dostosowanie regulacji zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu do treści obowiązującej od 10 listopada 2024 r. ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej.
W 2025 roku nie zwiększy się limit zwolnienia podmiotowego z VAT, który obecnie wynosi 200.000 zł. Takie wnioski nasuwają się z informacji przekazanej przez wiceministra finansów Jarosław Nenemana w odpowiedzi na interpelację poselską. Jest to zła wiadomość dla podatników, w świetle niedawnych propozycji Ministerstwa Finansów, aby podwyższyć ten limit do 240.000 zł, jak również zapisów dyrektywy unijnej, na których opiera się opublikowany przez ten resort projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług pozbawiła prawa do zwolnień wielu przedsiębiorców współpracujących z firmami z branż finansowej i ubezpieczeniowej.
Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego nie jest obciążone VAT. Do 30 września 2013 r. zwolnienie dotyczyło tylko żywności przekazywanej przez producenta.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Przekazanie nieodpłatnie samochodu użytkowanego w działalności na cele niezwiązane z przedsiębiorstwem, od którego przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT, podlega opodatkowaniu VAT.
Spółka wniosła aportem lokale, od zakupu których wcześniej odliczyła podatek naliczony. Skorzystała ze zwolnienia z VAT wniesienia aportu, które w prawie polskim obowiązywało do 31 marca 2009 r. Zdaniem spółki nie miała ona obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego od lokali wniesionych jako aport. Stanowisko spółki zakwestionował organ podatkowy. Jednak sąd przyznał rację spółce.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma jako wierzyciel często decyduje się na sprzedaż innemu podmiotowi wierzytelności posiadanych wobec swojego kontrahenta. Jeśli spółka z o.o. nabywa wierzytelność w drodze cesji i nabyciu nie towarzyszą żadne dodatkowe świadczenia na rzecz cedenta, nie jest to usługa ściągania długów. A zatem nabycie korzysta ze zwolnienia z VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip