Ustawa reformująca organy podatkowe i celne wprowadza od 1 stycznia 2017 r. Krajową Administrację Skarbową. Zmiany mają dotyczyć nie tylko organizacji działających w tym zakresie służb, ale również stosowanych przez nie procedur.
Firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników zostaną zwolnione z obowiązku ustalania regulaminu pracy i wynagradzania. Poznaj szczegóły.
Od nowego roku zasady dotyczące przeprowadzenia inwentaryzacji w JSFP będą bardziej przejrzyste. Już dziś poznaj projekt zmian w ustawie o rachunkowości i dowiedz się, co te zmiany oznaczają w praktyce dla twojej jednostki.
W praktyce jednostki mają wątpliwości, czy zadania z zakresu inwentaryzacji drogą weryfikacji mogą być wykonane w innym terminie niż na koniec roku obrotowego. Jednoznaczne określenie terminu przeprowadzania inwentaryzacji pasywów ma bowiem szczególne znaczenie dla jednostek sektora finansów publicznych, ponieważ wszelkie uchybienia ustawowe w tym zakresie oznaczają naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Najnowszy projekt zmian w ustawie o rachunkowości rozwiewa te wątpliwości.
Jest nowa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o emeryturach i rentach? Zostały wprowadzone korzystne zmiany dla firm zatrudniających pracowników na umowę o pracę? Sprawdź, jakie przepisy uległy zmianie w okresie wakacyjnym. Dowiedz się, jakie zmiany Cię czekają i kiedy wejdą w życie.
To już pewne: klauzula przeciw unikaniu opodatkowania wkrótce zacznie obowiązywać, a od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały obowiązkowo, co miesiąc wysyłać dane z ewidencji VAT w formacie JPK. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą wczoraj Senat przyjął bez poprawek.
Już niedługo, bo 22 lutego 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące zawierania umów na czas określony. Jednak to nie wszystkie zmiany. Jedną z nowości będzie możliwość zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
W związku z tym, od tego samego dnia zacznie obowiązywać rozporządzenie z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 2000), które określa jak takie wynagrodzenie obliczać. Oprócz tego rozporządzenie zmienia dotychczasowy sposób obliczania wynagrodzenia za czas zwolnienia pracownicy ciężarnej lub karmiącej dziecko piersią z obowiązku wykonywania pracy, jeżeli było to konieczne ze względu na czynniki szkodliwe lub niebezpieczne.
Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej będą wchodzić w życie tylko dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 czerwca. Przedsiębiorcy będą mieli co najmniej 30 dni na zapoznanie się z przepisami, zanim nowe regulacje wejdą w życie – takich zmian chce Rząd.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip