Przedsiębiorca prowadzący firmę gastronomiczną zatrudnił na umowę zlecenia obywatela Ukrainy. Posiada on kartę czasowego pobytu z pozwoleniem na pracę od 15 grudnia 2016 r. do 6 grudnia 2019 r. – (ale nie od tego pracodawcy). Pracownik pracuje na oświadczenie. Pierwszą umowę zlecenia zawarliśmy z nim od 16 października 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. Drugą umowę zlecenia od 1 stycznia 2018 r. do 8 kwietnia 2018 r. 1. W jaki sposób sprawdzić, czy w roku 2017 r. nie pracował gdzieś jeszcze na oświadczenie? Czy ta druga umowa od 1 stycznia 2018 r. do 8 kwietnia 2018 r. liczy się do tych 180 dni w 2017 r.? Co teraz trzeba zrobić, aby dalej mógł pracować w 2018 r.? Czy zmiana przepisów wpływa na oświadczenie z 2017 r.?
Przedsiębiorca chce zatrudnić osoby z Ukrainy i ulokować ich w pomieszczeniu socjalnym, tak aby mogli tam mieszkać na czas pracy. Czy z takim pracownikiem musi zawrzeć umowę najmu? Czy może taką umowę zawrzeć na pomieszczenia socjalne? Czy nie musi brać od nich pieniędzy i zawierać takiej umowy?
Nowy typ zezwolenia, na wykonywanie przez cudzoziemców prac sezonowych, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. To główne zmiany, jakie wprowadza podpisana 1 sierpnia br. ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ministerstwo pracy przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jakie zmiany wprowadza?
Resort pracy przygotował projekty dwóch rozporządzeń dotyczących zatrudniania cudzoziemców na uproszczonych zasadach i bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzają.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip