Zapraszamy do obejrzenia drugiej części szkolenia, które pomoże Ci uniknąć błędów przy rozliczaniu zaliczek w VAT. Dowiesz się, jak poprawnie wystawić fakturę korygującą, kiedy należy dokonać zwrotu zaliczki oraz jak rozróżnić zaliczkę od zadatku, aby zabezpieczyć swoje interesy. Poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci prowadzenie ewidencji i zminimalizują ryzyko błędów podatkowych.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, który prowadzi Luiza Pieprzyk, audytor podatkowy, trener, wykładowca, ekspert ds. prawno-podatkowych w BTLA, specjalista w zakresie VAT w Polsce i UE, partner TAX & DUTY, niezależna publicystka.
Uniknięcie błędów przy rozliczaniu zaliczek w VAT – dowiesz się, jak prawidłowo wystawić faktury korygujące.
Jasność w rozróżnianiu zaliczki i zadatku – poznasz kluczowe różnice między zaliczką a zadatkiem oraz ich wpływ na umowy i transakcje.
Zabezpieczenie interesów finansowych firmy – nauczysz się, jak skutecznie zabezpieczyć swoje transakcje i unikać ryzyka utraty środków.
Poprawa ewidencji i dokumentacji księgowej – zyskasz wiedzę na temat optymalnego prowadzenia dokumentacji, aby nie narazić się skarbówce.
Oglądaj:
Sprawdź, jak uniknąć błędów przy rozliczaniu zaliczek w VAT cz. 1
Polecamy też:
Rozliczanie zaliczki w walucie obcej w podatku PIT i CIT
Obowiązek podatkowy przy zaliczce na wynajem
Zaliczki w praktyce księgowej: skutki podatkowe i bilansowe z przykładami ewidencji
Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą pozarolniczą działalność, mają prawo obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok do wysokości należnego podatku PIT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zapowiedź zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od stycznia 2025 roku
Zmiana formy opodatkowania spółki – co ze składką zdrowotną
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przy ryczałcie i podatku liniowym – zwrot składki
Odliczanie składki zdrowotnej na podatku liniowym - ewidencja księgowa
Opracowany w rozporządzeniu ministra finansów z 7 stycznia br. algorytm został przeniesiony do nowelizacji Polskiego Ładu. Oznacza to, że już wkrótce płatnicy będą obliczać wynagrodzenia i świadczenia na nowych zasadach. Jednak sama wysokość opodatkowania nie zmieni się, a zastosowanie przepisów może oznaczać konieczność zapłacenia wysokiej zaliczki w grudniu 2022 roku. Dowiedz się więcej o ujemnej różnicy w zaliczce na PIT.
Nowelizacja Polskiego Ładu
Oprócz przedłużenia terminu pobrania i przekazania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatnika, ustawa wprowadza nowy sposób obliczenia jej wysokości. W przypadku przychodów ze stosunku pracy, a także z umowy zlecenia, czy świadczeń z obszaru ubezpieczeń społecznych płatnik obowiązany jest zastosować nowy algorytm obliczania wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Przepisy są stosowane w przypadku przychodów uzyskanych od płatnika do wysokości 12.800 zł. Jednak limit ten stosuje się odrębnie dla każdego źródła przychodów.
Jak ustalić wysokość zaliczki na PIT
W celu ustalenia wysokości zaliczki na PIT w pierwszej kolejności płatnik ma obowiązek zastosować obecnie funkcjonujący mechanizm. Oznacza to, że automatycznie płatnik uwzględni ulgę dla klasy średniej, a także kwotę zmniejszającą podatek (425 zł), jeśli podatnik złożył oświadczenie na druku PIT-2.
Pobierz:
Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wyjaśnienie znajdziesz na przykładzie.
Polecamy też:
Nowelizacja Polskiego Ładu: zmiany w zaliczkach w ustawie – liczymy praktyczne skutki zmian
Zmiana zasad obliczania zaliczek na PIT. Księgowi mają problem z nowym rozporządzeniem
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.