Zmiany w Ordynacji podatkowej wprowadziła ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 556 ze zm.). Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim uregulowania postępowania egzekucyjnego w razie niewykonania układów ratalnych w zakresie zaległości podatkowych.
Brak regulowania w terminie należności na rzecz fiskusa, względnie opłacanie ich w nieprawidłowej wysokości, może skutkować dodatkowymi obciążeniami w postaci zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Są one naliczane za każdy dzień zwłoki, ale ich wysokość można skutecznie ograniczyć. Skorzystaj z kalkulatora odsetek od zaległości podatkowych.
Sprawdź na przykładzie, jak przygotować wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej. Pobierz wzór z umówieniem i przykładem wypełnienia.
Sprawdź, jak wypełnić wniosek o umorzenie zaległości podatkowej.
Ministerstw Finansów opublikowało w Internecie kolejne ostrzeżenie, przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, czyli tzw. mikrorachunku podatkowym.
Zaliczenie zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowej odnosi się do wykonanego zwrotu podatku, a nie prawa do zwrotu, jeszcze niezrealizowanego, gdy urząd skarbowy weryfikuje, czy deklarowany przez podatnika zwrot podatku jest zasadny.
Czy jest możliwe zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaległości podatkowej w VAT za wcześniejszy miesiąc, jeżeli zasadność zwrotu jest weryfikowana przez urząd skarbowy? Sprawdźmy.
Resort przedsiębiorczości uruchomił usługę, dzięki której podatnicy i płatnicy mogą występować o zaświadczenie o niezaleganiu lub o zaległościach podatkowych przez Internet. Ile zapłacisz za taką usługę? Dowiedz się więcej.
Kalkulator odsetek ustawowych wylicza wysokość odsetek ustawowych od zaległości
Złożenie przez podatnika korekty deklaracji nie jest podstawą do umorzenia postępowania egzekucyjnego dotyczącego zaległości podatkowej.
Przeciwko podatnikowi toczyło się postępowanie egzekucyjne, obejmujące zaległość podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 rok. W trakcie postępowania podatnik złożył korektę deklaracji za ten rok i wniósł o stwierdzenie nadpłaty oraz umorzenie postępowania egzekucyjnego. Organ podatkowy odmówił umorzenia postępowania. Sprawa znalazła swój finał przed NSA.
Sąd orzekł, że w sprawie nie zaistniała przesłanka powodująca umorzenie postępowania egzekucyjnego. Obowiązek podatkowy istniał już w momencie wszczęcia postępowania egzekucyjnego, a korekta deklaracji podatkowej nie zmienia okoliczności jego istnienia, lecz może jedynie przesądzić o wysokości zobowiązania podatkowego.
Pytanie do eksperta: Kiedy urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne bez wydawania dodatkowych decyzji i w jakich okolicznościach postępowanie może być umorzone?
Komentuje: Grzegorz Tomala, doradca podatkowy
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip