Od początku 2021 roku największych podatników obsługuje jeden urząd skarbowy – I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe koncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Natomiast mniejsze podmioty z udziałem kapitału zagranicznego zostały przeniesione do zwykłych urzędów skarbowych.
Do obsługi w zakresie obsługi administracyjnej trudnych transakcji niezbędny jest personel administracji podatkowej o szczególnie wysokich kwalifikacjach – uważa resort finansów i zmienia rozporządzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania wykonywane są przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo. Teraz wyspecjalizowany urząd skarbowy zajmie się kolejną grupą podmiotów.
Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem zmian do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania wykonywane są przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo. Jakich podmiotów dotyczą zmiany?
O obowiązkowym przejściu od 1 stycznia 2019 r. do dużego urzędu skarbowego trzeba zawiadomić swój dotychczasowy urząd. Kiedy przedsiębiorstwa stają się dużymi podatnikami? Upewnij się, aby nie przeoczyć terminu wysłania zawiadomienia.
Firmy z całego kraju, których przychody wynoszą równowartość co najmniej 50.000.000 euro i więcej przejmie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy. Takie zmiany zapowiada resort finansów.
Od początku przyszłego roku oprócz działających od kilkunastu lat wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim, zacznie dodatkowo funkcjonować specjalny urząd skarbowy o zasięgu krajowym (tzw. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy, dalej KWUS). Takie zmiany zakłada projekt ministra finansów z w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip