Do środków trwałych może należeć składnik, którego przedsiębiorca jest współwłaścicielem. Taki ŚT można również rozliczać w kosztach. Sprawdź, jak dokonać w takiej sytuacji prawidłowej amortyzacji, w sytuacji gdy dochodzi do zmian w udziałach właścicieli oraz gdy współudziałowcami są małżonkowie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Do środków trwałych może należeć składnik, którego przedsiębiorca jest współwłaścicielem. Taki ŚT można również rozliczać w kosztach. Sprawdź, jak dokonać w takiej sytuacji prawidłowej amortyzacji. Poznaj wskazówki naszego eksperta.
W praktyce zdarza się, iż z różnych powodów podatnicy nabywają jakiś środek trwały w drodze współwłasności. Czy taka forma nabycia stanowi przeszkodę w dokonywaniu amortyzacji?
Ustawodawca chce, aby współwłaściciele budynków płacili podatek od całej powierzchni użytkowej nieruchomości – a nie jak to ma miejsce obecnie – jedynie od niewielkiej jej części.
Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustaw nad którym aktualnie pracuje rząd przewiduje zlikwidowanie możliwości optymalizowania podatku od nieruchomości przez współwłaścicieli budynków, którzy wyodrębniają w nim lokale. Obecne obowiązujące przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pozwalają na znaczną obniżkę tego podatku.
Z przepisów prawa wynika, że w - przypadku współwłasności rzeczy - jedna rzecz przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Istnieją jednak wątpliwości, czy interpretacja podatkowa złożona przez jednego ze współwłaścicieli odnosi skutki także wobec innych współwłaścicieli. Przeczytaj komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip