Zmiany wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1871). Mają one charakter dostosowujący, a ich celem jest uwzględnienie w przepisach ustawy także uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w nowym przepisie art. 1802 Kodeksu pracy.
Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w związku z powodzią, mogą otrzymywać odszkodowania za straty powodziowe, obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odszkodowania za takie właśnie szkody są uznawane za przychód, a zwolnienie od ich opodatkowania ma ograniczony charakter. Dlatego może ono nie objąć wszystkich poszkodowanych. Sprawą zajęło się Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych
Ministerstwo Finansów o rozwiązaniach podatkowych dla firm, które dotknęła powódź
Zerowy VAT na materiały budowlane przekazywane poszkodowanym w powodzi
0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady
0% stawka VAT na wsparcie powodzian - jakie warunki trzeba spełnić
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował wyjaśnienia na temat nowej preferencji.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Będą zmiany we wzorach raportów przekazywanych do ZUS
Uwaga na zmiany w refundacji składek ZUS od 1 lipca 2024 r.
Czy będą uproszczenia w składce zdrowotnej przedsiębiorców
Wakacje składkowe z podpisem Prezydenta – praktyczne skutki zmian
Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała tegoroczną akcję PIT. Przekazała, że 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 rok podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Przedsiębiorcy uprzywilejowani w PIT w porównaniu z pracownikami
Rozliczenie PIT od sprzedaży kryptowalut
Korekta PIT. Sprawdź, jak poprawnie złożyć
Wsteczna korekta zeznania pozwoli odzyskać 50% koszty autorskie
Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się już konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczące moderowania treści.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Niektóre podmioty z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi
Rząd uszczelnia VAT w sektorze e-commerce
Operatorzy platform cyfrowych będą informować KAS o transakcjach ich użytkowników
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.