wigilia firmowa

wydatki na firmową wigilię a koszty uzyskania przychodu

Wydatki na firmową Wigilię nie zawsze w kosztach podatkowych

Jedną z tradycji związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia jest organizowanie firmowych Wigilii z udziałem kierownictwa zakładów pracy, pracowników, a także innych zaproszonych osób.  Poniesione w tym celu wydatki nie zawsze wolno jest przedsiębiorcom zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poznaj zasady, które decydują, czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź aktualne stanowisko organów skarbowych na temat zaliczania wydatków na firmową Wigilię do kosztów podatkowych.

Organy podatkowe dopuszczają możliwość ujęcia wydatków na spotkanie świąteczne w firmie pod warunkiem, że mają związek z jej przychodami. Przypomnijmy, że zgodnie z definicją kosztów podatkowych zawartą w przepisach o podatku dochodowym, są nimi koszty  poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a także zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych.

W przypadku spotkań świątecznych z pracownikami wymóg ten będzie spełniony wtedy, gdy nie będą się one ograniczały do złożenia okolicznościowych życzeń i konsumpcji produktów spożywczych (w tym tradycyjnych świątecznych dań i napojów), lecz będą miały szerszy zakres, z elementami „roboczymi”.

Podsumowanie roku w podatkach

Biznesowe podsumowanie roku a fiskus – uniknij błędów i zadbaj o koszty

Końcówka roku, to czas na biznesowe podsumowania. Pojawiają się jednak problemy z rozliczaniem tego rodzaju imprez, eventów i wigilii firmowych. Dlaczego lepiej nie nazywać spotkania firmowego „wigilią”?  Dowiedz się, jak skutecznie zaplanować biznesowe podsumowanie roku, aby spełniało cele integracyjne i motywacyjne, a jednocześnie przynosiło korzyści podatkowe. W trakcie szkolenia poznasz najczęstsze błędy, praktyczne wskazówki i interpretacje podatkowe, które pomogą Ci uniknąć problemów z fiskusem. Nie pozwól, aby nieprzemyślane działania obciążyły firmowy budżet.


Udział samozatrudnionych wigilii firmowej a koszty

Udział samozatrudnionych wigilii firmowej – czy skarbówka zgadza się na rozliczanie w kosztach świątecznych imprez

Wigilijne spotkania w firmach to już niemal tradycja. Są one dobrą okazją do budowania relacji z pracownikami i na podsumowanie minionego roku. Kłopoty pojawiają się jednak z rozliczaniem takich wydatków, gdy w spotkaniu biorą udział osoby zatrudnione na B2B. Poznaj najnowsze stanowisko fiskusa dotyczące tego, czy udział samozatrudnionych w wigilii firmowej pozwoli na zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Sprawa dotyczyła spółki, którą świadcząc swoje usługi korzysta m.in. z pomocy podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących ze spółką na podstawie umów świadczenia usług w tzw. systemie B2B. Podwykonawcy są wykwalifikowanymi specjalistami z sektora IT, w tym w szczególności z programowania. Oprócz podwykonawców, spółka posiada stały zespół pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Spotkanie świąteczne, w której biorą udział samozatrudnieni – co kosztami

Spółka zamierzała zorganizować spotkanie świąteczne, podczas którego będą omawiane wyniki spółki, najnowsze trendy w branży, niemniej istotnym aspektem takiego spotkania jest także integracja zespołu (zarówno podwykonawców jak i pracowników). Spotkania wigilijne odbywają się i odbywać będą poza godzinami pracy.

Dzięki integracji oraz wspólnym podsumowaniu działalności spółki, zespół działa sprawniej, zwiększa się jego wiedza o aktualnych realiach gospodarczych i technologiach w branży co przekłada się na wyniki finansowe spółki.

W związku z organizacją spotkania wigilijnego, spółka ponosi koszty związane z jego organizacją, na które składają się głównie wydatki na gastronomię. Mogą to być również wydatki związane z wynajmem sali, obsługą imprezy lub rezerwacją hotelu. Spółka będzie mieć  dokumenty związane z organizacją spotkania: faktury, harmonogram spotkania, korespondencje mailowe.