Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zauważmy, że zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzytelność stanowi prawo majątkowe, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Można zatem powiedzieć, że wierzytelność jest więc prawem majątkowym, będącym przedmiotem obrotu gospodarczego.
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony postanowiły inaczej (art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego).
Czytaj też:
Informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających przychody, wynikających z transakcji handlowych. Dotyczy formularzy składanych od 01.01.2021 r.
Firma będąca dłużnikiem zakładu energetycznego staje się automatycznie dłużnikiem nowej firmy, która przejęła zakład energetyczny, niezależnie od tego, czy nowy właściciel zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej, czy też nie (wyrok Sądu Najwyższego z 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt V CSK 285/13).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip