Władze Wielkiej Brytanii wprowadziły rozwiązania łagodzące negatywne skutki obowiązujących od 24 grudnia 2022 r. przepisów dotyczących zasad dostępu do brytyjskiego rynku przewozów drogowych wobec przewoźników z Unii Europejskiej.
Ministerstwo Finansów opublikowało informację o obowiązywaniu przepisów o podatkach dochodowych po zakończeniu okresu przejściowego w związku z Brexitem. Komunikat dotyczy obowiązywania przepisów od 1 stycznia 2021 r.
Ministerstwo Finansów przypomniało w komunikacie z 28 grudnia 2021 r. zamieszczonym na Portalu Podatkowym o ostatecznym terminie na złożenie korekty deklaracji VAT w ramach procedury unijnej oraz nieunijnej Mini One Stop Shop (MOSS).
Komisja Europejska formalnie potwierdziła, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zapewnia odpowiedni poziom ochrony danych osobowych.
Ministerstwo finansów poinformowało, że brytyjska administracja podatkowa potwierdziła, iż Wielka Brytania będzie nadal przyznawać zwroty podatku VAT. Dowiedz się więcej.
W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze struktur UE od 1 stycznia 2021 r. uległ zmianie sposób rozliczania VAT od sprzedaży towarów dla podmiotów – w tym osób fizycznych – z tego kraju. Ponieważ jednak system podatkowy to „naczynia połączone”, to zmiana rozliczeń vatowskich ma swoje konsekwencje także na gruncie podatków dochodowych w zakresie kosztów i przychodów.
Brexit spowodował, że polskie firmy dokonujące transakcji z podmiotami z Wielkiej Brytanii, a także rozliczające je biura rachunkowe stanęły przed nowymi wyzwaniami pod kątem ich rozliczania do celów podatkowych, w tym także na gruncie podatków dochodowych. Dotyczy to m.in. kwalifikacji tamtejszego VAT, zarówno w aspekcie przychodów, jak i kosztów ich uzyskania.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamieściło na swojej podmiotowej stronie internetowej informację o przedłużeniu stosowania tymczasowej umowy między Unią Europejską a Wielką Brytanią do końca kwietnia 2021 r.
Pomimo Brexitu, działające w naszym kraju przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii oraz z Irlandii Północnej nie muszą ustanawiać tutaj przedstawiciela podatkowego do celów VAT. To samo dotyczy prowadzących działalność w Polsce firm norweskich.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip