Dywidenda wypłacona przez polską spółkę jej zagranicznym wspólnikom może korzystać ze zwolnienia od podatku u źródła (WHT) na podstawie krajowych przepisów nawet wtedy, gdy została ona już zwolniona od opodatkowania w oparciu o stosowne regulacje unijne. Tak wynika z interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Preferencje dla płatników technicznych będą kontynuowane
Dyrektywa FASTER: Podatnicy szybciej otrzymają zwrot podatku u źródła
Termin zapłaty podatku od dywidendy dla wspólników
Podatek u źródła – sprawdź, kiedy i jakie oświadczenia trzeba złożyć
Procedura „ulgi u źródła” i system „szybkiego zwrotu” oraz utworzenie cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej to najważniejsze postanowienia unijnej dyrektywy FASTER. Sprawdź, jak nowe procedury mogą ułatwić transakcje transgraniczne, zapewniając większą płynność inwestycji i skuteczniejszą walkę z nadużyciami podatkowymi. Dowiedz się więcej o tym, jak dyrektywa FASTER może wpłynąć na Twój biznes!
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zakup licencji dotyczącej wtyczki internetowej a obowiązek poboru podatku u źródła
Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian we wzorach wniosków o zwrot tzw. podatku u źródła (WHT). Modyfikacji mają zostać poddane schematy WH-WCP, WH-WPP, WH-WCZ i WH-WPZ, które fiskusowi przekazuje się elektronicznie. Dowiedz się więcej na ten temat.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Co jest istotą zmian w formularzach WH-WCP, WH-WPP, WH-WCZ i WH-WPZ planowanych przez Ministerstwo Finansów
Do kiedy potrwają konsultacje podatkowe w tej sprawie
Sprawdź też:
Wnioski o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie WHT do zmiany
Podatek u źródła – sprawdź, kiedy i jakie oświadczenia trzeba złożyć
Ministerstwo Finansów zamierza dokonać zmian we wzorach wniosków o wydanie opinii o stosowaniu preferencji. Chodzi o schematy WH-WAZ/WOZ/WOP/WAP oraz WHWOE i WHWAE. Dotyczą one stosowania wyłączeń w zakresie poboru podatku u źródła.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zmiany w elektronicznych drukach CIT-8 i CIT-8AB
Podatek u źródła – sprawdź, kiedy i jakie oświadczenia trzeba złożyć
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy będą stosować zmodyfikowany system pay and refund, którego obowiązywanie było dotychczas odsuwane w czasie. Zmienią się też niektóre inne przepisy dotyczące poboru podatku u źródła (WHT). Więcej o zmianach w podatku u źródła w Polskim Ładzie.
Problem: Spółka dokonuje wypłat należności z tytułów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT). Wśród zagranicznych kontrahentów spółki znajdują się również podmioty powiązane. Płatności dokonywane są z różnych tytułów oraz różna jest ich wartość. Wobec największych kontrahentów płatności przekraczają 2 mln zł w roku. Co w sytuacji spółki, jako płatnika podatku u źródła, zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?
Rozwiązanie: Spółka powinna sprawdzić, z jakich tytułów wypłaca należności oraz kto jest odbiorcą W przypadku części płatności do podmiotów powiązanych, gdy ich wartość do jednego odbiorcy przekroczy w roku podatkowym spółki kwotę 2 mln zł, spółka zobowiązana będzie do zastosowania systemu zapłaty i zwrotu podatku (pay and refund). Alternatywą będzie złożenie specjalnego oświadczenia od organu podatkowego lub pozyskanie opinii o stosowaniu preferencji.
Polecamy też:
Podatek minimalny w Polskim Ładzie: Kogo będzie dotyczył - 10 przykładów
Kiedy trzeba potrącić podatek źródła
Przy wpłatach należności na rzecz zagranicznych podmiotów, należy pamiętać, że w przypadku niektórych tytułów, od wypłacanych kwot należy potrącić podatek u źródła (WHT).
Do głównych kategorii objętych opodatkowaniem w ten sposób, w przypadku których podmiot wypłacający pełni funkcję płatnika, należą przychody:
Dodatkowo, gdy zagranicznym podatnikiem jest osoba fizyczna, opodatkowaniu podatkiem u źródła, w wysokości 20% przychodu, podlegają również m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.
Zobacz:
Co zmieniło się w poborze podatku u źródła od 1 lipca 2021 r.
Ostatecznie o tym, czy podatek u źródła w konkretnym przypadku faktycznie zostanie pobrany, a jeżeli tak, w jakiej wysokości, decydują nie tylko krajowe przepisy ustaw o podatkach dochodowych, lecz także postanowienia poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
- jakie zmiany w podatku u źródła w Polskim Ładzie szykują się od 1 stycznia 2022 r.;
- na czym polega system zapłaty i zwrotu (pay and refund) WHT od 1 stycznia 2022 r.;
- kiedy trzeba stosować zasadę pay and refund;
- czy nadal można stosować kopie certyfikatów rezydencji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.