Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W praktyce często jest taka sytuacja, że podmioty sprzedające produkty w ramach WDT, zlecają transport firmie transportowej, która odbiera produkty z magazynu sprzedającego w kraju. Na potwierdzenie odbioru produktów sprzedawca otrzymuje podpisany przez odbierającego dokument CMR, z datą przyjęcia. Jakich dokumentów spółka powinna jeszcze wymagać, aby móc wykazać sprzedaż WDT ze stawką 0%?
Pewność w dokumentacji WDT – Dowiesz się, jakie dodatkowe dokumenty są wymagane, aby skutecznie udokumentować sprzedaż w ramach WDT i zastosować stawkę VAT 0%.
Praktyczne wskazówki – Uzyskasz konkretne porady dotyczące prawidłowej dokumentacji.
Unikanie błędów podatkowych – Zyskasz wiedzę, która pomoże uniknąć problemów w przypadku kontroli skarbowej, zwiększając bezpieczeństwo podatkowe Twojej firmy.
Posłuchaj też:
Zobacz, jak prawidłowo skorygować fakturę za WDT
Sprawdź wskazówki ekspertów:
Czy dostawa dla polskiej firmy to WDT?
Nawet czasowe przemieszczenie towarów może stanowić WDT
W przypadku, gdy polski podatnik wysyła sprzęt do innego kraju Unii Europejskiej w celu świadczenia tam usług, a następnie dokonuje na miejscu jego utylizacji, to może być zobowiązany do wykazania z tego tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Takie stanowisko zajął niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z wydanych interpretacji.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Błąd na fakturze dotyczącej WDT – jak poprawić
Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT
Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF
Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT.
Z przepisów tych wynika, że warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie faktu, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
W zakresie tym od 1 stycznia 2020 r. istnieją dwie grupy przepisów, tj. przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT oraz przepisy art. 45a rozporządzenia 282/2011, przy czym podatnikom przysługuje w tym zakresie prawo do wyboru przepisów, które stosują (co pośrednio wynika również z wydanego w tej sprawie komunikatu ministerstwa finansów z 31 grudnia 2019 r.). Na użytek dalszej części odpowiedzi zakładam, że stosujecie Państwo przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT.
W przypadku stosowania tych przepisów warunkiem opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stawką 0% jest, między innymi, posiadanie przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
O tym, jakie są to dokumenty, decyduje sposób dokonania oraz przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie dokumenty są konieczne, aby opodatkować WDT 0% stawką VAT.
Polecamy też:
Błąd na fakturze dotyczącej WDT – jak poprawić
Wykazanie faktury dokumentującej WDT pomyłkowo wystawionej ze stawką 8%
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.