Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jeżeli kwoty niezbędne do rozliczeń w zakresie VAT wyrażone są w walutach obcych, konieczne jest ich przeliczenie na złote. W tym artykule omówione zostaną obowiązujące w tym zakresie zasady.
Zasady wyceny operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych w trakcie roku obrotowego określa art. 30 ust. 2 UoR.
Spółka dokonuje krajowej sprzedaży towarów. Określenie ceny towarów i rozliczenie z nabywcą dokonywane są w euro. Wraz ze złożeniem zamówienia nabywca wpłaca zaliczkę w euro w wysokości 20% wartości zamówienia. W jaki sposób należy wyliczyć kwotę VAT na fakturze końcowej?
Pakiet przygotowywanych zmian w VAT zwany SLIM VAT 3 ma zmienić m.in. przepisy dotyczące przeliczania na złote kwot w walutach obcych. Poniżej zasady przed i po zmianach, jakimi należy się kierować przy rozliczaniu VAT w przypadku transakcji w walutach obcych.
Spółka komandytowa jest czynnym płatnikiem VAT. Jest zgłoszona do VAT-UE. Nie ma zwolnienia z podatku dochodowego. Spółka kupiła towar w mechanizmie podzielonej płatności w VAT. Na fakturze jest towar z załącznika nr 15 ustawy o VAT. Faktura ma wartość powyżej 15.000 zł. Faktura wystawiona jest w euro z przeliczonym na złotówki VAT. Dostawca jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka komandytowa zapłaciła za zakup wartość netto z konta euro oraz wartości VAT z konta złotówkowego. Nie ma możliwości zapłaty VAT z rachunku VAT przy tego rodzaju transakcji. Co z odliczeniem VAT w tej sytuacji?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip