Resort finansów przygotował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie VAT. Nowy VAT-R(17) można już stosować od 13 września br. Co zawiera zmieniony wzór?
W artykule przeczytasz:
Od 13 września 2023 r obowiązuje nowy wzór formularza VAT-R. Zmieniony wzór ułatwia rejestrację dla podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Najważniejszą zmianą w nowym VAT-R(17) jest możliwość rejestracji podatnika, który nie posiada jeszcze nadanego NIP.
W drugiej połowie lipca zaczął obowiązywać nowy wzór formularza zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jednak do końca 2022 roku podatnicy mogą nadal korzystać z jego poprzedniej wersji. Zmiany mają związek z wprowadzaniem przepisów dotyczących grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika.
W drugiej połowie lipca zacznie obowiązywać nowy wzór formularza zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jednak do końca 2022 roku podatnicy będą mogli nadal korzystać z jego poprzedniej wersji. Zmiany mają związek z wprowadzeniem przepisów dotyczących grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika.
Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R jest integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG i można je potwierdzić podpisem profilem zaufanym ePUAP.
VAT-R (13) - Zgłoszenia rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.
Przedsiębiorca, który przez niedopatrzenie nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, ma prawo do odliczenia VAT z faktur za wcześniejsze okresy. Trzeba jednak dopełnić formalności. Sprawdź jakich.
Chodziło o przedsiębiorcę, który rozpoczął działalność w marcu 2015 r. W tym czasie kupował towary potrzebne w działalności, wystawiał faktury VAT z naliczonym podatkiem należnym, składał w ustawowym terminie deklaracje VAT-7. W deklaracjach rozliczał podatek należny i naliczony, był bowiem przekonany, że ma status podatnika VAT czynnego. Przez niedopatrzenie nie złożył zgłoszenia VAT-R, zrobił to dopiero w czerwcu.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy mimo złożenia zgłoszenia VAT-R po terminie, może zachować prawo do odliczenia VAT z faktur dotyczących zakupu towarów służących prowadzonej działalności za okresy sprzed złożenia VAT-R.
Minister finansów wydał rozporządzenie, które zwalnia z obowiązku zgłoszenia rejestracyjnego niektórych podatników. Sprawdź, kogo dotyczy.
Nowe regulacje wynikają z nowelizacji ustawy z 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 1171).
W sytuacji, gdy podatnik prowadzi firmę w innym mieście, niż jego miejsce zamieszkania, na fakturach powinien podawać adres głównego miejsca prowadzonej działalności gospodarczej, zgodny z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – wyjaśnił minister finansów.
O interpretację do ministra finansów wystąpił podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Działalność nie jest prowadzona w miejscu zamieszkania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik dla celów PIT podlega pod Urząd Skarbowy A, czyli zgodnie z miejscem zamieszkania. Natomiast z uwagi na fakt, że działalność prowadzona jest na terenie innej gminy, zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożył w Urzędzie Skarbowym B, któremu podlega adres prowadzonej działalności gospodarczej zgłoszonej w CEIDG, przy czym w zgłoszeniu tym wskazano adres zamieszkania wnioskodawcy.
Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły tego, czy na fakturach należy wskazywać adres zamieszkania zgodny ze zgłoszeniem VAT-R, czy też adres prowadzonej działalności zgodny z wpisem do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Podatnik uważał, że skoro działalność gospodarcza nie jest prowadzona w miejscu zamieszkania, wystawiane faktury, powinny wskazywać adres głównego miejsca prowadzenia firmy, zgodny z CEIDG.
Nowy wzór zgłoszenia (VAT-R) oraz potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT-UE (VAT-5UE) będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Wzory dotychczasowe zachowają ważność do 30 czerwca 2010 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip