ustawa o rachunkowości

Uniknij błędów w sprawozdaniu finansowym

Unikaj błędów w sprawozdaniu finansowym. Sprawdź najczęstsze pułapki

Sporządzenie sprawozdania finansowego to wyzwanie, które wymaga precyzji i zgodności z przepisami. Nie pozwól, aby drobne przeoczenia wpłynęły na wiarygodność Twoich danych. Dowiedz się, jak unikać najczęstszych pułapek, i zyskaj pewność, że Twoje sprawozdanie spełni wszystkie wymagania. Sprawdź wskazówki eksperta i unikaj kosztownych błędów.

Sprawozdanie finansowe można uznać za rzetelne wówczas, gdy jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz wiernie ukazuje stan rzeczywisty, istniejący na dzień bilansowy. Aby uniknąć błędów, należy szczególną uwagę zwrócić na takie kwestie jak: zasada kontynuacji działalności, przeprowadzenie inwentaryzacji, prawidłowa wycena aktywów i zobowiązań, stosowanie właściwych stawek amortyzacyjnych oraz aktualizowanie wartości należności.

Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego przede wszystkim trzeba mieć na uwadze zasadę rzetelnego obrazu (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Wynika z niej, że w księgach i sprawozdaniu finansowym należy rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. A zatem ważne jest, aby przed sporządzeniem bilansu dokonać kontroli poprawności zapisów księgowych.

Innymi ważnymi zasadami są wiążące się z ustaleniem rzetelnego obrazu: zasada kontynuacji działalności i zasada ostrożnej wyceny, które odnoszą się do sposobu wyceny aktywów i pasywów w bilansie.

Pułapka 1 – Kontynuacja działalności

Zasada kontynuacji działalności mówi, że przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości przyjmuje się założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. Gdy założenie kontynuacji nie jest zasadne, trzeba stosować art. 29 uor. Zgodnie z nim, nie przyjmuje się ogólnych zasad wyceny bilansowej (art. 28 uor), tylko wycenia się aktywa po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Zmiany w rachunkowości cz 2

Podniesienie progów i uproszczenia w rachunkowości – jakie zmiany Cię czekają po zmianach w rachunkowości cz. 2

Jak nowe przepisy wpłyną na Twoją codzienną pracę księgową? Podczas drugiej części szkolenia dotyczącego zmianom w ustawie o rachunkowości poznasz uproszczenia, które zrewolucjonizują klasyfikację leasingu, zasady ostrożności i wycenę aktywów. Dowiesz się, jak korzystać z wyższych progów, aby wprowadzać uproszczenia bez ryzyka zniekształcenia sprawozdania finansowego. Skorzystasz z praktycznego porównania przepisów i bądź na bieżąco z najnowszymi zmianami w rachunkowości.

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Podniesienie progów i uproszczenia w rachunkowości – jakie zmiany czekają Cię po zmianach w rachunkowości cz. 1

Nowelizacja ustawy o rachunkowości 21 listopada br. została uchwalona przez Sejm. Wprowadza ona istotne zmiany dla jednostek małych i mikro, a także nowe definicje średnich i dużych przedsiębiorstw. Sprawdź, jak te zmiany mogą ułatwić Ci pracę. Dowiedz się, czy Twoja firma może skorzystać na nowych regulacjach i jakie obowiązki wynikają z raportowania zrównoważonego rozwoju. Poznaj szczegóły i bądź gotowy na nadchodzące zmiany!


Korzyści 

Zrozumienie nowych regulacji
Poznasz szczegóły planowanych zmian w ustawie o rachunkowości, w tym definicje nowych kategorii jednostek: mikro, małych, średnich i dużych.

Oszczędność czasu i kosztów
Dowiesz się, jak korzystać z uproszczeń rachunkowych i jakie zmiany progów przychodów mogą zwolnić Twoją firmę z obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.

Przygotowanie na nowe obowiązki
Uzyskasz wiedzę na temat raportowania zrównoważonego rozwoju i badania sprawozdań przez biegłych rewidentów.

Praktyczne wskazówki
Otrzymasz konkretne przykłady zastosowania zmian w codziennej praktyce księgowej, dzięki którym łatwiej wdrożysz nowe przepisy.

Dostosowanie do przyszłych wymogów
Przygotujesz swoją firmę na zmiany w przepisach, unikając ryzyka niezgodności z nowymi regulacjami.

Oglądaj:

Polecamy też:

Nowości w tworzeniu rezerw na świadczenia pracownicze

Nowości w tworzeniu rezerw na świadczenia pracownicze – co zmienia nowelizacja ustawy o rachunkowości

Zbliża się czas sporządzania sprawozdań finansowych, a planowane zmiany w ustawie o rachunkowości wprowadzają istotne uproszczenia dla jednostek mikro i małych. Dowiedz się, jakie warunki pozwalają na rezygnację z tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze oraz jakie jednostki będą miały możliwość korzystania z nowych ułatwień. Poznaj szczegóły nadchodzących regulacji, które już w tym roku mogą wpłynąć na Twoją pracę jako księgowej!

Korzyści 
  1. Jasność w kwestii nowych przepisów – dowiesz się, kto może skorzystać z uproszczeń przy tworzeniu rezerw na świadczenia pracownicze, w tym na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe.
  2. Praktyczne wskazówki – poznasz dokładne warunki, jakie musi spełniać jednostka mikro lub mała, aby móc zrezygnować z tworzenia rezerw, co ułatwi Ci podejmowanie decyzji przy sporządzaniu sprawozdań.
  3. Oszczędność czasu i zasobów – zrozumienie możliwości rezygnacji z tworzenia rezerw pomoże Ci efektywniej zarządzać procesem rachunkowym i ograniczyć niepotrzebne obowiązki.
  4. Pewność w rozliczeniach – Nowelizacja eliminuje wiele wątpliwości, jakie dotąd budziły przepisy. Dzięki szkoleniu zyskasz pewność, jak stosować nowe regulacje w swojej jednostce.
  5. Aktualne informacje na rok 2024 – Nowe przepisy będą obowiązywać przy sporządzaniu sprawozdań już za bieżący rok obrotowy, co pozwoli Ci przygotować się do nadchodzących zmian.
  6. Znajomość wyjątków – Dowiesz się, które jednostki, mimo spełnienia kryteriów wielkościowych, muszą stosować dotychczasowe zasady tworzenia rezerw, np. spółki kapitałowe i niektóre jednostki sektora finansów publicznych.

Przygotuj się na nadchodzące zmiany i dostosuj pracę do nowych wymogów.

Oglądaj inne szkolenia dotyczące zmian w ustawie o rachunkowości:

Nowelizacja ustawy o rachunkowości: jak skorzystać z nowych uproszczeń w leasingu

Polecamy też:

Zmiany w ustawie o rachunkowości: dowiedz się, jak zmienią się limity w księgowości na 2025 rok

Poradnia rachunkowa: gotowe rozwiązanie 6 problemów

Sprawdź, kto w 2025 roku będzie obowiązkowo prowadził księgi rachunkowe

moneta 1 euro na wykresie

Raportowania CBC. MF przedstawiło projekt nowelizacji uor oparty o wymogi dyrektywy 2021/2101

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji, której celem jest uszczelnienie regulacji prawnych w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania. Sprawdź propozycje nowych zapisów w ustawie o rachunkowości.

Obecnie jednostki dominujące dużych grup podmiotów (grup kapitałowych) z miejscem siedziby lub zarządu w Polsce, muszą przekazywać Szefowi KAS raporty CBC-R zawierające informacje o grupie kapitałowej (w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego). Niezależnie od tego, na spółkach należących do takich grup, ciąży obowiązek składania powiadomień CBC-P („Powiadomienie w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów”). Ujawnia się w nich jednostkę raportującą oraz kraj, w którym zostanie złożony właściwy raport CBC-R. Wskazane podmioty mają na to 3 miesiące od zakończenia roku obrotowego. Tak wynika odpowiednio z treści art. 83 ust. 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 241),

Nowe przepisy przygotowane przez resort finansów zakładają implementację do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały (Dz. Urz. UE L 429 z 1.12.2021, str. 1). Dyrektywa ta (określana mianem „Dyrektywy 2021/2101”) nakłada na duże przedsiębiorstwa wielonarodowe (o przychodach przekraczających w kolejnych dwóch latach kwotę 750 milionów euro) z siedzibą w UE, jak i spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), jeśli prowadzą działalność gospodarczą w UE za pośrednictwem oddziału lub spółki zależnej – obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na poszczególne kraje („sprawozdanie o podatku dochodowym”).

Po zmianach również polskie przepisy będą obligować jednostki objęte obowiązkiem raportowania CbC do publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje.

Informacje zawarte w sprawozdaniu trzeba będzie ujawniać odrębnie dla wszystkich państw EOG, w których dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność, a także dla jurysdykcji podatkowych, które nie przestrzegają standardów dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych (tzw. „rajów podatkowych”). W odniesieniu do pozostałych jurysdykcji podatkowych informacje będą przedstawiane w formie zagregowanej.

Z projektu wynika, że jednostki będą miały obowiązek sporządzić sprawozdanie o podatku dochodowym po raz pierwszy za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 21 czerwca 2024 r.


Zmiany w ustawie o rachunkowości mają m.in. polegać na:

  • dodaniu do niej nowego rozdziału 6b (zatytułowanego „Sprawozdanie o podatku dochodowym”) – w związku z nałożeniem obowiązku sporządzania przez określone podmioty sprawozdań, o których była mowa wcześniej,

  • wprowadzeniu definicji: jednostki dominującej najwyższego szczebla, jednostki samodzielnej, jurysdykcji podatkowej oraz konkluzji Rady, na potrzeby sprawozdań o podatku dochodowym,

  • wprowadzeniu definicji przychodów do celów określenia progu przychodów, od wartości którego jednostki będą zobowiązane do sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym,

  • wskazaniu przypadków, w których będzie możliwe niesporządzanie takiego sprawozdania zgodnie z ustawą o rachunkowości,

  • określeniu momentu, w którym jednostki już sporządzające sprawozdanie o podatku dochodowym przestają podlegać temu obowiązkowi sprawozdawczemu,

  • nałożeniu obowiązku publikacji i udostępnienia sprawozdania o podatku dochodowym, dotyczącego jednostek wskazanych w przepisach,

  • określeniu kursu wymiany euro obowiązujący przy przeliczaniu przychodów 750 mln dla jednostki dominującej z państwa trzeciego oraz jednostki samodzielnej z państwa trzeciego,

  • określeniu szczegółowego zakresu informacji ujawnianych w sprawozdaniu o podatku dochodowym, sporządzanym na dzień bilansowy, w odniesieniu do danego roku obrotowego,

  • wskazaniu, że sprawozdanie to sporządza się w postaci elektronicznej oraz że będą miały do niego zastosowanie odpowiednio przepisy o przedstawianiu i podpisywaniu sprawozdania finansowego,

  • wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za niesporządzenie sprawozdania, sporządzenie go niezgodnie z przepisami lub zawarcie w nim nierzetelnych danych, a także za niezłożenie go we właściwym rejestrze sądowym.

Oprócz modyfikacji ustawy o rachunkowości, projekt przewiduje też zmiany w innych aktach prawnych, w tym w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w ustawie z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach. Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych ustaw, ma to związek z faktem, że sprawozdania o podatku dochodowym będą składane do KRS wraz z innymi dokumentami wymienionymi w art. 69 ustawy o rachunkowości (tj. sprawozdaniem finansowym, sprawozdaniem z badania , odpisem dokumentu o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego itp.). Sprawozdania te będą powszechnie dostępne w KRS, w Repozytorium Dokumentów Finansowych.

projekt (z 25 stycznia 2024 r.) ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw.

Korzyści 
  • Poznasz założenia nowego projektu rozporządzenia MF dotyczącego uszczelniania regulacji w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania
  • Sprawdzisz obowiązki, jakie mają być nałożone na niektóre przedsiębiorstwa wielonarodowe w zakresie ujawniania informacji na temat podatku dochodowego
  • Jakie zmiany w ustawie o rachunkowości będą związane z wejściem w życie nowych przepisów.