usługi informatyczne

Usługi IT a stawka ryczałtu 12% - stanowisko NSA

Usługi IT a stawka ryczałtu 12% - poznaj skutki wyroku NSA

Czy usługi informatyczne zawsze można opodatkować 8,5% ryczałtem? NSA orzekł, że jeśli działalność obejmuje analizowanie, projektowanie czy utrzymanie systemów komputerowych, to podlega 12% stawce ryczałtu – nawet jeśli podatnik nie tworzy oprogramowania. Sprawdź, jakie usługi zaliczają się do tej kategorii i jak uniknąć błędów w rozliczeniach. Poznaj skutki wyroku NSA.

Przypadek podatnika – czy można uniknąć wyższej stawki ryczałtu

Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w zakresie usług informatycznych (główny kod PKD to 62.01.Z -Działalność związana z oprogramowaniem, pozostałe kody pomocnicze to 62.02.Z oraz 62.09.Z). Usługi te świadczy na podstawie umów zawieranych z innymi przedsiębiorcami (zleceniodawcami).

Jego zdaniem zakres usług jest związany w praktyce, z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych lub ich poszczególnych składowych/komponentów, albo usługi pomocy technicznej w IT. Wskazany w umowie zakres obejmuje usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (w tym w szczególności w oparciu o system SAP) oraz usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

W ocenie przedsiębiorcy, skoro do zakresu jego obowiązków nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, to uzyskiwane ze świadczenia ww. usług przychody mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.