Usługi IT a stawka ryczałtu 12% - poznaj skutki wyroku NSA

Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

Dodano: 10 marca 2025
Usługi IT a stawka ryczałtu 12% - stanowisko NSA

Czy usługi informatyczne zawsze można opodatkować 8,5% ryczałtem? NSA orzekł, że jeśli działalność obejmuje analizowanie, projektowanie czy utrzymanie systemów komputerowych, to podlega 12% stawce ryczałtu – nawet jeśli podatnik nie tworzy oprogramowania. Sprawdź, jakie usługi zaliczają się do tej kategorii i jak uniknąć błędów w rozliczeniach. Poznaj skutki wyroku NSA.

Przypadek podatnika – czy można uniknąć wyższej stawki ryczałtu

Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w zakresie usług informatycznych (główny kod PKD to 62.01.Z -Działalność związana z oprogramowaniem, pozostałe kody pomocnicze to 62.02.Z oraz 62.09.Z). Usługi te świadczy na podstawie umów zawieranych z innymi przedsiębiorcami (zleceniodawcami).

Jego zdaniem zakres usług jest związany w praktyce, z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych lub ich poszczególnych składowych/komponentów, albo usługi pomocy technicznej w IT. Wskazany w umowie zakres obejmuje usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (w tym w szczególności w oparciu o system SAP) oraz usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

W ocenie przedsiębiorcy, skoro do zakresu jego obowiązków nie należy tworzenie oprogramowania komputerowego, to uzyskiwane ze świadczenia ww. usług przychody mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jaką stawką ryczałtu opodatkować usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych lub ich poszczególnych składowych/komponentów.

Jakie są skutki wyroku NSA dla branży IT.

Polecamy też:

Rozumienie pojęcia "działalność twórcza w zakresie programów komputerowych" (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 stycznia 2025 r., 0113-KDIPT2-3.4011.707.2024.1.PR

Ryczałt dla usług programowania PLC

Ryczałt od usługi audytu bezpieczeństwa IT

Pozostało jeszcze 68% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego. Zdobyła doświadczenie zawodowe współpracując z podmiotami świadczącymi doradztwo podatkowe, a także jako pracownica organów podatkowych. Autorka licznych publikacji o tematyce podatkowej. Specjalizuje się w opodatkowaniu podmiotów gospodarczych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.