Zastanawiasz się, czy do usług związanych z przebudową i rozbudową budynku na cele usługowe, takich jak instalacja gazu czy usługi budowlane, będzie miała zastosowanie preferencyjna stawka VAT 8%. Poznaj wyjaśnienia naszego eksperta. Sprawdź również szczegóły dotyczące definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Ustawa o VAT nie wskazuje, jakie zdarzenie należy przyjmować za moment wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej. Zatem słuszne jest uznanie, że za chwilę wykonania usługi przyjąć należy moment wykonania wszystkich elementów świadczenia. Tu powstaje jednak kolejne pytanie, jakie zdarzenie ma wyznaczać spełnienie świadczenia?
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Jednak niektóre czynności objęte są stawkami obniżonymi. Dotyczy to m.in.: dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części. W odniesieniu do tych czynności zastosowanie będzie miała stawka 8% VAT. Warunkiem jest jednak, aby obiekty te były zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Poznaj Skutki wystawienia faktur zaliczkowych i faktur pro forma przed 1 listopada 2019 r., które dotyczą późniejszych dostaw towarów objętych obowiązkową podzieloną płatnością.
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie materiałów budowlanych i wykończeniowych w 2014 r. rozszerzył działalność o świadczenie usług remontowo-budowlano-montażowych (PKD 43.33.Z, PKD 43.32.Z). Usługę montażu wykonują podwykonawcy, z którymi ma podpisaną umowę. Obecnie świadczy usługi kompleksowe, tj. dostawę towaru wraz z ich montażem, w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Usługi te świadczone są na podstawie umowy cywilnoprawnej podpisywanej z klientem, w której jednym z załączników jest oświadczenie klienta, że obiekt budowlany posiada powierzchnię użytkową: w przypadku budynku mieszkalnego do 300 m2, a lokalu mieszkalnego do 150 m2. Czy w razie kontroli fiskusa wystarczające jest oświadczenie klienta, czy musi mieć dodatkowe dokumenty poświadczające powierzchnię użytkową (np. akt notarialny, decyzję o podatku od nieruchomości itp.)? Czy inwestor, z którym podpisuje umowę, musi być właścicielem budynku lub lokalu? Jakie dokumenty powinniśmy podpisywać z klientem, aby wystawiać faktury na 8%?
Począwszy od 1 stycznia 2017 r. mechanizmowi odwrotnego obciążenia VAT podlega świadczenie usług budowlanych przez podwykonawców. Jego stosowanie nie jest uzależnione od odrębnego porozumienia stron w tym zakresie.
Usługi serwisowe dotyczące instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych nie powinny być traktowane jak roboty budowlane objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia.
Dr Agata Błaszczyk, doradca podatkowy i właściciel Kancelarii Prawa Podatkowego wyjaśnia jakie jest miejsce świadczenia usług w przypadku wykonania usług budowlanych za granicą kraju.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. duża część usług budowlanych zostanie objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia. W praktyce oznacza to, że to usługobiorca, a nie – jak dotychczas – usługodawca, będzie zobligowany do rozliczenia VAT należnego z tytułu wykonanej usługi. Sprawdź na przykładach, jak to bezbłędnie rozliczać.
Rozliczasz firmę, która prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną na terenie Polski? Firma bardzo często wykonuje usługi budowlane poza granicami kraju. Sprawdź, jak prawidłowo ustalić sposób opodatkowania takich usług. Czym należy się kierować. Komentuje dr Agata Błaszczyk, doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem.
Przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlano-montażowych protokół może pełnić jedynie rolę pomocniczą, obecnie nie decyduje jednak o obowiązku podatkowym w VAT – orzekł WSA w Krakowie.
Nowelizacja ustawy o VAT z 1 stycznia 2014 r. powiązała obowiązek podatkowy m.in. z momentem wykonania usługi w całości lub w części. Obecnie sądy akceptują stanowisko, że to nie protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, który decydować będzie o skutkach podatkowych. Podkreślają, że o wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług.Takie wnioski płyną z wyroku WSA w Krakowie, sygn. akt I SA/Kr 708/15.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip