Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.
Miejsce świadczenia usługi transportowej
Wskazane przepisy przewidują dwa przypadki szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatników (zob. art. 28f ust. 1a ustawy o VAT), jednak żaden z tych przypadków w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca (w szczególności nie ma zastosowania art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT, gdyż przepis ten dotyczy świadczenia usług transportu towarów w całości na terytorium kraju). W konsekwencji miejsce świadczenia wskazanej usługi transportowej należy ustalić na zasadach ogólnych określonych w art. 28b ustawy o VAT.
Zasadą wynikającą z tych przepisów jest to, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Nieliczne wyjątki od tej zasady określają przepisy art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT, jednak z treści pytania nie wynika, aby któryś z nich mógł mieć w przedstawionej sytuacji zastosowanie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć VAT w przypadku usługi transportowej świadczonej w państwie trzecim dla kontrahenta z tego państwa.
Polecamy też inne porady dotyczące VAT:
Wsteczna rejestracja do VAT – czy potrzebna korekta
Bilet autobusowy kupiony w Niemczech – odliczenia VAT i księgowanie
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.