Podatniczka prowadząca jednoosobową firmę w zakresie fizjoterapii wykonuje masaże i zabiegi różnymi przyrządami. Do masażu musi zastosować kosmetyki i ręczniki jednorazowe. Czy zakup kosmetyków i artykułów jednorazowych należy ująć w kolumnie 10 czy 13 jako pozostałe wydatki?
Jakie są konsekwencje w CIT i VAT odnośnie sprzedaży biletów za usługi rozrywkowe (escape roomy, pokoje zagadek) dla osób nieprowadzących działalności gospodarczych? Spółka prowadzi sprzedaż za pomocą e-sklepu. Proces sprzedaży jest dokonywany online w pierwszej fazie poprzez zamówienie. Następnie jest dostępna opcja zapłaty. Usługa jest wykonywana w okresie późniejszym. Czy zapłata za bilet powoduje obowiązek podatkowy w VAT oraz wykazanie tego jako przychód w CIT? Jakie to zdarzenie ma konsekwencje odnośnie ewidencji? Czy potrzebna jest przy sprzedaży online kasa fiskalna, na której trzeba zestawienie takiej sprzedaży ujmować?
Podatnik wystawił fakturę sprzedażową 31 lipca br. Usługa była świadczona 2 sierpnia br. Czy przychód do VAT i do PIT powstał w lipcu? Jak księguje się taką fakturę przy sprzedaży w PKPIR, a jak przy kosztach po drugiej stronie u nabywcy w PKPiR?
Powstrzymywanie się od wykonania określonej czynności lub znoszenie określonych zachowań jest usługą. Odpłatność za te czynności nie jest odszkodowaniem wyłączonym z zakresu VAT, lecz wynagrodzeniem. Takie stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 285/13).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip