Czy za koszt kwalifikowany dla celów ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) w podatku dochodowym można uznać również wynagrodzenie za czas urlopu, choroby i innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy? Poznaj rozstrzygnięcie NSA.
Rezerwa na niewykorzystane urlopy to, w świetle art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), rozliczenie międzyokresowe bierne. Dotyczy ono bowiem podstawowej działalności operacyjnej jednostki i jest tworzone w związku z obowiązkiem wykonania w przyszłości świadczeń związanych z bieżącą działalnością na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.
Poznasz konsekwencje ewidencyjne niewykorzystania przez pracownika urlopu
Sprawdzisz czy powinieneś tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy
Poznasz sposób tworzenia rezerw
Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 Kodeksu pracy, dalej: kp i 1552 kp, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 kp. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Poniżej przedstawiamy wymiar urlopu proporcjonalnego dla pracownika posiadającego prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni oraz 26 dni.
Jeśli w wyznaczonym terminie (mimo ponaglenia) pracownicy nie złożą wniosków o urlop zaległy, pracodawca jednostronnie wyznacza im termin wykorzystania takiego urlopu, a pracownicy mają obowiązek zastosować się do takiego polecenia.
Wielu pracodawców dofinansowuje wypoczynek swoich pracowników. Poniżej prezentujemy podatkowe skutki takiego dofinansowania oraz obowiązujące ramy prawne jego wypłaty.
Sezon urlopowy w pełni i wielu pracowników korzysta z dopłat do wakacyjnego wypoczynku. Sprawdźmy skutki podatkowe wypłaty takich świadczeń.
W sezonie urlopowym wielu pracowników korzysta z dopłat do wakacyjnego wypoczynku. Wywołuje to skutki podatkowe nie tylko u beneficjentów tych świadczeń, ale również po stronie wypłacających je zakładów pracy. Poznaj je.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip