Przyjęta przez państwa członkowskie dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zapewnia ojcom większe zaangażowanie w opiekę nad dziećmi zaraz po ich narodzinach. A to dzięki indywidualnym urlopom rodzicielskim, gdyż urlopy ojcowskie w Polsce obowiązują już od 2016 roku.
Od nowego roku w Kodeksie pracy nie będzie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski będzie przysługiwał nadal w wymiarze 2 tygodni, ale pracujący ojciec będzie go mógł podzielić na dwie części i każdą wykorzystać w dowolnym czasie. Istotną zmianą jest to, że urlop ojcowski będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Co się jeszcze zmieni? Poznaj szczegóły i przykłady różnych sytuacji.
Już od stycznia 2016 r. w Kodeksie pracy nie będzie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski będzie przysługiwał nadal w wymiarze 2 tygodni, ale pracujący ojciec będzie go mógł podzielić na dwie części i każdą wykorzystać w dowolnym czasie. Istotną zmianą jest to, że urlop ojcowski będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Co się jeszcze zmieni? Poznaj szczegóły i przykłady różnych sytuacji.
Wskazanie w rozporządzeniu w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa konieczności złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego do ZUS przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku nie narusza Konstytucji.
Zobacz też:
Urlop ojcowski jest udzielany pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Urlop ojcowski nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Sprawdź, jak powinien być sformułowany wniosek o urlop ojcowski.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip