Upadłość kontrahenta to sytuacja, która może spotkać każdą jednostkę gospodarczą. Z uwagi na to, że taka sytuacja ma znaczący wpływ na finanse i kondycję przedsiębiorstwa, istotne jest, aby właściwie odzwierciedlić potencjalne straty związane z niemożnością odzyskania należności. Sprawdź, jak ująć w księgach rachunkowych zdarzenia związane z upadłością kontrahenta.
Wymaganie od osób wpisanych na listy kandydatów na syndyków uzyskania licencji syndyka jest zgodne z art. 2 Konstytucji RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny 26 lutego 2013 r.
Sejm znowelizował ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze. Nowela dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 maja 2012 r. W orzeczeniu za niekonstytucyjny uznano przepis, który uniemożliwiał uzyskanie przez dłużnika - wnioskodawcę zwolnienia od opłaty sądowej wnoszonej przy składaniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie z zaleceniami Trybunału, uchylono art. 32 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego.
Moment zgłoszenia wniosku o upadłość ma charakter obiektywny, a punktem odniesienia w tym zakresie są przepisy prawa upadłościowego. A zatem skoro członkowie nie spełnili przepisów prawa, tzn. nie zgłosili w terminie wniosku o upadłość spółki, nie mogą uchylać się od odpowiedzialności za jej długi, pomimo że ich działania wykazywały dążenie do naprawy sytuacji ekonomicznej spółki.
Jako że przyszłość nigdy nie jest pewna i nie wiadomo, jak będzie sobie radziła Twoja firma na rynku, dlatego również przed Tobą może stanąć wyzwanie zbadania i oceny siły czynników wpływających na zmienność warunków funkcjonowania. Masz tu do dyspozycji wiele rozwiązań, które można ogólnie nazwać teorią modeli dyskryminacyjnych. Zadaniem tych modeli jest również sprawdzenie bezpieczeństwa działania firmy i ewentualnego zagrożenia bankructwem. Nasi eksperci ułatwią Ci to zadanie - przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedzi także m.in. na następujące pytania:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip