Umowa o pracę na czas określony to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi w polskim prawie pracy. Jest to dokument, który precyzuje warunki zatrudnienia pracownika na określony czas, wskazując zarówno obowiązki, jak i prawa obu stron. W tym artykule omówimy szczegółowo, czym jest ta umowa, jakie elementy powinna zawierać oraz na co należy zwrócić uwagę przy jej sporządzaniu.
Jednym z zadań pracodawcy jest dokonywanie potrąceń z wynagrodzeń z umowy o pracę. Kontynuując omawianie zasad obowiązujących przy tej czynności, poniżej zaprezentujemy istotne zagadnienia związane z dokonywaniem potrąceń w przypadku gdy zatrudniony otrzymuje: kilka wypłat w jednym miesiącu, świadczenie nieodpłatne, świadczenia finansowane z ZFŚS.
Co prawda nowy wzór umowy o pracę obowiązuje od 22 lutego br. jednak w praktyce firmy mają często wątpliwości przy jego wypełnianiu. Przeczytaj tekst i upewnij się, czy zawsze w umowie o pracę należy wpisać dopuszczalną liczbę godzin ponad określony w umowie wymiar. Sprawdź, czy trzeba podać przyczynę uzasadniającą zawarcie umowy, jeżeli umowa została zawarta na czas próbny oraz nieokreślony, a pracownik jest zatrudniony na cały etat.
Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, dodatku za pracę w porze nocnej, oskładkowanie umów zleceń to tylko część zmian, jaka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Już dziś warto się z nimi zapoznać i zweryfikować, jakie obowiązki powstają z nowym rokiem.
Jak się okazuje sformułowanie użyte w treści dokumentu skierowanego do pracodawcy w celu rozwiązania umowy o pracę jest bardzo istotne. Z wyroku Sądu Najwyższego z 15 lipca 2008 r. wynika, że użyte w oświadczeniu woli pracownika sformułowanie „proszę o rozwiązanie umowy” nie spowoduje rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, jak powinno zostać prawidłowo złożone oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip