Przedsiębiorca kupił komputer w leasingu. W wyniku niedopatrzenia podpisał umowę na leasing finansowy zamiast na operacyjny. Nie dało się jej zmienić. Jedynym rozwiązaniem była sprzedaż przedmiotu leasingu leasingodawcy oraz ponowny jego zakup na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy poniesione koszty odsetek na podstawie umowy leasingu finansowego za okres, zanim została sfinalizowana ostateczna umowa leasingu operacyjnego, stanowią koszty uzyskania przychodu? Pierwotnie zakupiony sprzęt nie został przyjęty na stan środków trwałych.
Niezapłacone przed rozwiązaniem umowy leasingu raty za korzystanie z przedmiotu umowy korzystający będzie musiał zapłacić, niezależnie od tego, czy finansujący zbył przedmiot leasingu uzyskując w ten sposób pokrycie zaległych rat. Poznaj najnowsze stanowisko sądu i przeczytaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Dodatkowe opłaty, które spółka zapłaciła w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu, można zaliczyć do kosztów podatkowych. Konieczne jest przy tym wykazanie związku poniesienia tych wydatków z uzyskanymi przychodami.
Spółka akcyjna podpisała umowę leasingu operacyjnego. Zamierza ją jednak wcześniej rozwiązać. Wynika to z polityki firmy, która zakłada wymianę używanych samochodów osobowych po 5 latach od daty produkcji lub posiadających przebieg większy niż 200 tys. km.
Firma chciała wiedzieć, czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty poniesione z tytułu rozliczenia przedterminowego rozwiązania umowy leasingu?Zdaniem spółki – tak.
Skrócenie minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat, objęcie umową leasingu wieczystego użytkowania gruntów, dopuszczenie zmiany stron umowy leasingu w podstawowym okresie umowy oraz ustalenie wartości przedmiotu ponownego leasingu według jego wartości rynkowej to zmiany, które od 1 stycznia 2013 r. wprowadza ustawa deregulacyjna.
Upewnij się, jakie skutki w VAT i podatku dochodowym powstaną z tytułu odpłatnego przekazania pojazdu współmałżonkowi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip