Ustawą z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1593) wprowadzono zmiany w zakresie zwolnienia od podatku dochodów marynarzy, którzy są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z tytułu pracy na statkach morskich używanych do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej oraz zwolnienia dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
W zeznaniach PIT za 2023 rok wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowsze preferencje podatkowe. Przy wypełnianiu formularzy trzeba jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach. Sprawdź, z jakich ulg i odliczeń w zeznaniach PIT za 2023 rok można skorzystać.
W zeznaniach PIT za 2023 rok wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowsze preferencje podatkowe. Przy wypełnianiu formularzy trzeba jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach. Zobacz, jak zaoszczędzić na rozliczaniu PIT.
Z ebooka:
Na Portalu Podatkowym zostały opublikowane formularze interaktywne informacji o cenach transferowych TPR-C i TPR-P. Według zapewnień Ministerstwa Finansów bramka e-Deklaracji jest gotowa do ich przyjmowania.
W 2020 r. wysokość kwoty stanowiącej podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wydatków na cele mieszkaniowe nie może przekroczyć 325. 990 zł.
Od 2018 r. obowiązują liczne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Co prawda beneficjentami będą podatnicy, tj. bardzo często pracownicy firm, ale płatnik, tj. pracodawca musi wiedzieć, w jaki sposób obliczać zaliczkę na podatek po zmianach.
Oglądając szkolenie online dowiesz się m.in.:
- jakie zwolnienia i preferencje są w ustawie PIT od 2018 roku
- jakie są obecnie limity zwolnień podatkowych w odniesieniu do niektórych świadczeń,
- czym są programy motywacyjne i co zmieniło się od 2018 roku
- praktyczne wskazówki, na które warto zwracać uwagę.
Zapraszamy do wzięcia udziału w praktycznych warsztatach
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
Wstęp:
Podwyższenie limitów zwolnień niektórych świadczeń na rzecz pracowników przewiduje nowelizacja ustaw o podatku dochodowym. To samo dotyczy progu amortyzacji podatkowej. Dowiedz się więcej.
Zaplanowano zmiany do ulgi B+R oraz innych przepisów związanych z pobudzaniem innowacyjności. Dzięki tym nowym regulacją zwiększy się grupa m.in. przedsiębiorstw, które będą mogły skorzystać z ulgi.
Wymiana podłogi czy zakup pieca gazowego nie są niezbędne do adaptacji mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. W konsekwencji takie wydatki nie uprawniają do skorzystania z preferencji podatkowych.
Ulgi i zwolnienia podatkowe, jako instrumenty służące zmniejszeniu obciążeń podatkowych, stanowią wyjątki od zasady powszechności opodatkowania. Konsekwencją szczególnego charakteru, jaki przypisuje się również uldze rehabilitacyjnej, jest zakaz rozszerzającej wykładni przepisów ustanawiających warunki uprawniające do skorzystania z tego przywileju.
Pytanie do eksperta: Jakie wydatki na adaptację nieruchomości można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Podatnik jest Ukraińcem zameldowanym i zatrudnionym w Polsce na umowę o pracę. Chciałby odliczyć ulgę na córkę, która mieszka z matką na Ukrainie. Obecnie na zaproszenie podatnika córka i żona przebywają w Polsce. Czy w zeznaniu składanym za rok 2013 w polskim urzędzie skarbowym ma on prawo odliczyć ulgę prorodzinną?
Podatnik, który chce w zeznaniu PIT za 2013 r. uwzględnić przysługujące mu ulgi, musi postarać się o odpowiednie dokumenty. Jeśli już je posiada, wystarczy je posegregować, by na wypadek kontroli mieć je pod ręką. Gdy podatnik jeszcze ich nie ma, to ostatni moment aby je pozyskać.
Do obowiązków każdego podatnika, nie tylko tego, który prowadzi działalność gospodarczą, jest termin owe regulowanie podatków . W praktyce jednak zdarzają się sytuacje, gdy jest to niemożliwe. W przypadku trudności w spłacie podatków można i warto ubiegać się o udzielenie ulgi w ich spłacie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip