Z początkiem 2022 roku zmienią się przepisy dotyczące zasad korzystania z tzw. ulgi na termomodernizację w PIT. Zmiany mają polegać na wyłączeniu możliwości jej stosowania w odniesieniu do wydatków na zakup pieców węglowych. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie zostało przygotowane w Ministerstwie Finansów.
Ulga termomodernizacyjna to nowa preferencja podatkowa, która umożliwia podatnikom rozliczenie w zeznaniu rocznym wydatków przeznaczonych na termomodernizację budynków. Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych mają prawo do tej ulgi. Jest to możliwe, pod warunkiem, że wydadzą pieniądze na określone ustawą cele. Zobacz, na czym polega ulga termomodernizacyjna 2020 i jak z niej skorzystać.
Podatnik posiada fakturę zaliczkową z 2018 r. na wykonanie fotowoltaiki w jego domu (z dofinansowaniem z gminy). W 2019 r. otrzymał fakturę za całość w części zapłaconej przez niego (jest pokazana zaliczka z 2018 r.). Czy prawidłowo postąpi, jeśli odliczy całą fakturę na 4.500 zł? Czy powinien zmniejszyć o zaliczkę z 2018 r. o 1.500,00 zł? Czy może dokonać odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Czy fakt, że projekt jest finansowany częściowo z gminy i jest zapis w umowie, że przez okres trwania umowy, czyli 5 lat instalacja stanowi własność gminy, uniemożliwia mu skorzystanie z ulgi?
Którzy podatnicy mogą skorzystać z odliczenia, a kto nie ma takiego prawa, jakie warunki spełnić, aby skorzystać z preferencji? Poznaj odpowiedzi m.in. n takie pytanie.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjną. Niedawno resort finansów opublikował, jak stosować preferencję w praktyce.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip