Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców – to tylko niektóre ze zmian wchodzących w życie w styczniu i w lutym 2020 roku. Jakie jeszcze korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania przynosi Nowy Rok?
Począwszy od 1 stycznia 2020 r. również podatnicy PIT i CIT będą mogli skorzystać z tzw. ulgi na złe długi. To efekt wprowadzenia do przepisów o podatku dochodowym rozwiązań na wzór tych, które od dłuższego czasu funkcjonują na gruncie ustawy o VAT. Nowe regulacje wpłyną nie tylko na sytuację wierzycieli, ale również na rozliczenia zalegających z płatnościami dłużników.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
- jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać z ulgi na złe długi;
- czy skorzystanie z ulg na złe długi jest możliwe tylko w rozliczeniu rocznym, czy także na etapie obliczania i wpłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy;
- jakie są warunki powodujące obowiązek korekty VAT naliczonego przez dłużnika.
W tekście znajdziesz ponadto liczne przykłady, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak stosować nowe przepisy w praktyce.
Przedsiębiorca, który nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni, ma prawo już na etapie obliczania zaliczki na podatek pomniejszyć dochód o nieotrzymane od kontrahenta kwoty transakcji.
W przypadku braku zapłaty przez kontrahenta podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi, by nie podnosić obciążenia VAT-em, który nie został przez kontrahenta zapłacony. Poniżej na przykładach prezentujemy 7 warunków skorzystania z ulgi oraz sposoby jej zastosowania.
Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma prawo żądać od spółki, która złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, aby zwróciła mu środki, jakie przekazała do ZUS, do urzędu skarbowego i pracownikom na ich wynagrodzenia. Dowiedz się więcej na ten temat.
Rząd przyjął projekt zmian, który daje urzędnikom nowe uprawnienia, mające poprawić ściągalność należności wobec Państwa. Nowe przepisy umożliwią szybszą egzekucję długów przy wykorzystaniu terminali płatniczych, czy też na automatyczne zajęcie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.
Podatnik ma prawo skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Sprawdź, jak zrobić to w praktyce.
Zapytałam doradcę podatkowego Pana Samira Kayyali o ulgę na złe długi. Jaka jest aktualnie procedura skorzystania z ulgi za złe długi?
Jaka jest aktualnie procedura skorzystania z ulgi za złe długi? Czy coś się zmieniło w tym zakresie w 2015 r., czy są planowane zmiany w 2016 r.?
Rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów, zmiany w zakresie metody odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej. Takie rozwiązania zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Poznaj szczegóły.
Nowelizacja doprecyzowuje m.in. regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi poprzez zmniejszenie asymetrii w jej stosowaniu przez wierzyciela i dłużnika. Mechanizm ten dotyczy płatności, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze. Z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Dłużnik nie będzie zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego, jeżeli w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150. dzień od terminu płatności np. faktury, będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.
Rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do obrotu m.in. telefonami komórkowymi, tabletami i laptopami, czy też zmiany dotyczące stosowania ulgi na złe długi - takie zmiany wprowadza przyjęta we wtorek przez Rząd nowelizacja ustawy o VAT. Poznaj szczegóły zmian.
Zapewnienie większej skuteczności i uszczelnienie mechanizmu odwrotnego obciążenia to jedna ze zmian przyjętej wczoraj przez Rząd nowelizacji.
Mechanizm odwrotnego obciążenia
Odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge mechanism) polega na przesunięciu ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczenia podatku. Chodzi o przeciwdziałanie nadużyciom i wyłudzaniu VAT.
Rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną o niektóre postacie srebra i platyny, kaucja gwarancyjna sięgająca 10 mln zł w przypadku dostaw paliw, zmiany w uldze na złe długi – to tylko niektóre zmiany opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o VAT.
Głównym celem, jaki przyświeca projektowanym zmianom, jest większa skuteczność w walce z oszustwami podatkowymi w VAT. Przyjmują one często formę zorganizowaną (np. transakcje karuzelowe), w której istotnym elementem jest wykorzystywanie tzw. słupów (podmiotów zazwyczaj nieposiadających majątku, które nie rozliczają podatku). W takich działaniach chodzi o tworzenie łańcuchów transakcji, aby wyłudzić VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia jest instrumentem do walki z takimi nieprawidłowościami.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip