układy zbiorowe pracy

Zmiany w Kodeksie pracy – projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

Zmiany w Kodeksie pracy – projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

W dniu 25 czerwca 2024 r. do konsultacji społecznych został skierowany projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. W projekcie ustawy wzięto pod uwagę postulat otwartego katalogu spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy. Partnerzy społeczni w ramach prowadzonych rokowań będą mogli wspólne ustalić, w jakim zakresie układ zbiorowy pracy może odmiennie regulować środowisko pracy, niż przewidują to rozwiązania ustawowe. W projekcie ustawy o UZP przewidziano dwa okresy obowiązywania układu zbiorowego pracy: 5 lat dla zakładowego układu zbiorowego pracy oraz 10 lat dla ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Sprawdź konsekwencje nowych przepisów dla pracodawców.

Układy zbiorowe pracy to rodzaj porozumień społecznych zawieranych w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą (pracodawcami) a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe.

Informacje na temat układów zbiorowych pracy znajdziemy w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, pracy i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych. Zawarte w nich przepisy regulują problematykę podejmowania rokowań, zawierania układów zbiorowych pracy oraz ich stosowania. Z uwagi na rożne zmiany, zachodzące zarówno w obszarze prawnym, jak i w relacjach społeczno-gospodarczych uwzględniono potrzebę zmian przepisów Kodeksu pracy i dostosowania ich do istniejących wyzwań ekonomicznych.

umowy zlecenia

Oskładkowanie umów zlecenia i nowości w układach zbiorowych pracy – jak przygotować się do zmian

Układy zbiorowe pracy i porozumienia zbiorowe – przygotuj się na 6 nowych rozwiązań

Układy zbiorowe pracy i porozumienia zbiorowe – przygotuj się na 6 nowych rozwiązań

W ostatnich dniach zostały opublikowane w wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów założenia do projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Przyjęte przepisy mają zrównoważyć zarówno oczekiwania związków zawodowych reprezentujących pracowników, jak również pracodawców i ich organizacji. Przygotowując projekt z jednej strony zrezygnowano ze skomplikowanej procedury rejestracyjnej, z drugiej uwzględniono kwestię zwiększania dynamiki prowadzenia rokowań, poprzez ich coroczną ocenę.

Zaprojektowane rozwiązania uwzględniły również kwestię zawierania układów zbiorowych pracy na czas określony. Celem tego rozwiązania jest zachęcenie pracodawców do zawierania układów. Projekt powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale tego roku.