Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, w którym ekspert na przykładach wyjaśni, jak rozliczać różnice kursowe. Podpowie, także jak księgować różnice kursowe.
Ze szkolenia, które prowadzi Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie consultingowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej, dowiesz się:
Różnice kursowe, zgodnie z regulacjami UoR, są traktowane jak inne koszty finansowania. Oznacza to, że – zgodnie z prawem bilansowym – różnice kursowe naliczone do dnia oddania środka trwałego korygują wartość początkową tego środka. Poznaj zasady ich księgowań zgodnie z UoR i MSR.
Pytanie: Czy różnica kursowa wynikająca z transakcji (faktury sprzedażowe) w CIT estońskim stanowi ukryty zysk?
Pytanie:Jestem opodatkowana estońskim CIT. Czy od dodatniej różnicy kursowej powinnam odprowadzić podatek?
Różnice kursowe przy zwrocie środków naszemu kontrahentowi
Różnice kursowe w leasingu operacyjnym walutowym
Różnice kursowe powstają na skutek wahań kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych oraz w wyniku zmiany poziomów kursów walut względem siebie. Momentem ich powstania z punktu widzenia wpływu na sprawozdanie finansowe jest dzień bilansowy lub rok obrotowy, w trakcie którego wystąpiły operacje gospodarcze takie jak: wpłata należności, spłata zobowiązań oraz zakup lub sprzedaż w walucie krajowej. Wyróżniamy różnice kursowe dodatnie i ujemne.
Ujemnych różnic kursowych, które powstały na kwotach podatku od wartości dodanej, wynikających z wystawionych faktur, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnił NSA.
Firma nie była pewna, czy ma prawo zaliczyć w koszty podatkowe ujemne różnice w kursach powstałe na kwotach podatku od wartości dodanej wynikających z wystawionych faktur VAT w krajach należących do UE, w których spółka jest zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej. Zdaniem spółki ma do tego prawo. Innego zdania był organ podatkowy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip