. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 lipca 2024 r. (sygn. akt K 13/20), orzekła że przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) są częściowo niezgodne z Konstytucją. Trybunał odniósł się do ww. przepisów pod kątem obowiązku przekazywania fiskusowi przez doradców podatkowych informacji objętych tajemnicą zawodową.
Dowiesz się:
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) są częściowo niezgodne z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 lipca 2024 r. (sygn. akt K 13/20), w którym odniósł się do tych przepisów pod kątem obowiązku przekazywania fiskusowi przez doradców podatkowych informacji objętych tajemnicą zawodową.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży znajdujących się w budynku mieszkalnym. Poznaj skutki tego wyroku i przeczytaj komentarz eksperta.
Przepisy określające definicję budowli na potrzeby podatku od nieruchomości są niezgodne z konstytucją. Tak orzekł w przełomowym wyroku Trybunał Konstytucyjny, który dał ustawodawcy 18 miesięcy na dokonanie zmian w tym zakresie. Będą one miały duże znaczenie m.in. dla przedsiębiorców.
Grunty, budynki i budowle stanowiące majątek prywatny przedsiębiorcy nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Jak opodatkować obiekt budowlany, który pomimo posiadania wszelkich cech budynku pełni funkcje budowli? W wyroku SK 48/15 z 13.12.2017 r. Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie podatników, oceniając za niezgodne z Konstytucją stanowisko, że obiekt budowlany spełniający definicję budynku może być uznany za budowlę. W konsekwencji przedsiębiorstwa mają szansę na odzyskanie niesłusznie pobranego podatku od nieruchomości.
OPZZ stoi na stanowisku, że polskie przepisy ograniczają dostęp do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, co jest sprzeczne z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją nr 87 dotyczącą wolności związkowej i ochrony praw związkowych oraz konstytucją. Na dzisiejszym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy rzeczywiście tak jest.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, krótszy termin dochodzenia od ZUS nadpłaconych należności składkowych w stosunku do długości okresu przedawnienia roszczeń względem ZUS jest niezgodny z Konstytucją RP.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip