Ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu – to główne korzyści nowego TAX FREE, który zacznie działać od 1 stycznia 2022 r.
Wśród projektowanych przepisów, które mają usprawnić procedury, znieść zbędne obciążenia biurokratyczne oraz wprowadzić rozwiązania mające przyczynić się do poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce – są także dotyczące VAT.
Zwrot VAT podróżnym, w ramach tzw. systemu tax free jest możliwy, gdy zostanie zawarta umowa między podmiotem, który ma uprawnienia do dokonywania zwrotu, a sprzedawcą towarów.
Od 1 czerwca 2017 r. ma obowiązywać niższy limit zwrotu podatku w systemie Tax Free. Zmiana wynika z projektu rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług. Nowy limit będzie dotyczył zakupów dokonanych po 1 czerwca 2017 r.
Przedsiębiorca, który prowadził sprzedaż w systemie TAX FREE, musi zapewnić kupującym podróżnym możliwość uzyskania zwrotu podatku. Jednak jednym z warunków uzyskania takiej rekompensaty jest wywóz towarów poza granicę UE w określonym terminie.
Podatek od towarów i usług powinien być z założenia pobierany tam, gdzie następuje konsumpcja danego dobra. Stąd też przykładowo opodatkowanie eksportu stawką 0% VAT. Przejawem tej samej zasady jest także sprzedaż w systemie TAX FREE dla podróżnych (nazywana także niekiedy eksportem detalicznym). Chociaż dostawa dla takich osób opodatkowana jest krajową stawką VAT, to jednak po spełnieniu określonych warunków sprzedawca może skorygować swoją sprzedaż dla podróżnego, stosując stawkę 0%. Turysta ma natomiast prawo do uzyskania zwrotu zapłaconego VAT.
Przedsiębiorca, który prowadził sprzedaż w systemie TAX FREE, musi zapewnić kupującym podróżnym możliwość uzyskania zwrotu podatku. Jednym z warunków takiej działalności jest posiadanie kasy fiskalnej.
Podatek od towarów i usług powinien być pobierany tam, gdzie następuje konsumpcja danego dobra. Stąd też przykładowo opodatkowanie eksportu stawką 0% VAT. Przejawem tej samej zasady jest także sprzedaż w systemie TAX FREE dla podróżnych (nazywana także niekiedy eksportem detalicznym). Chociaż sprzedaż dla takich osób opodatkowana jest krajową stawką VAT, to jednak po spełnieniu określonych warunków (związanych przede wszystkim z potwierdzeniem wywozu towarów poza UE) sprzedawca może skorygować swoją sprzedaż dla podróżnego, stosując stawkę 0%. Podróżny natomiast ma prawo do uzyskania zwrotu VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip