Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do wspierania pracowników w procesie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Aby jednak wydatek na dokształcanie pracownika zaliczyć w koszty musi on być celowy i racjonalny dla przedsiębiorstwa.
Wydatki na nocleg i wyżywienie w czasie organizowanych szkoleń produktowych, biznesmen może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. A to dlatego, że celem takich spotkań jest podniesienie efektywności sprzedaży towarów produkowanych przez spółkę, a nie wyłącznie stworzenie dobrego wizerunku firmy, czy też wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami.
O interpretację podatkową wystąpił przedsiębiorca, który zajmuje się produkcją i sprzedażą okien do poddaszy wraz z akcesoriami. Osoba ta planuje zorganizować szkolenia instruktażowe dla przedsiębiorców z branży budowlanej. Szkolenia będą się odbywały w siedzibie spółki.
Utrata mocy obowiązującej rozporządzenia regulującego kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników i brak nowych przepisów póki, co sprawiają pracodawcom kłopoty. Wiemy, jakie jest stanowisko MPiPS na temat sposobu regulowania wzajemnych praw i obowiązków stron w związku z dokształcaniem, a teraz dowiemy się, jakie zdanie na ten temat wyraziło Ministerstwo Finansów.
Od 10 kwietnia 2010 r. zmienią się zasady wysyłania pracowników na szkolenia. Zobacz, jakie obowiązki z tym związane będą mieli pracodawcy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip