Resort finansów przygotował projekt, który zakłada stosowanie 0% stawki VAT do darowizn niektórych towarów potrzebnych do walki z szerzącą się pandemią koronowirusa (Covig-19). Sprawdź, jakie będą warunki konieczne do zastosowania 0% stawki VAT.
Usługi likwidacji szkód świadczone w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń nie korzystają ze zwolnienia od VAT – tak 17 marca 2016 r. uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiej spółki. Sprawdź komentarz eksperta.
Sprawa dotyczyła polskiej spółki, podatnika VAT, która świadczy w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, kompleksowe usługi dotyczące likwidacji szkód. Przedsiębiorstwo otrzymuje wynagrodzenie oparte na stawkach ryczałtowych, uzależnionych od rodzaju szkody.
Nie było jasne, czy na podstawie ustawy o VAT świadczone przez spółkę usługi likwidacji szkód są zwolnione z podatku. Spółka uważała, że wykonywane przez nią transakcje stanowią czynności ubezpieczeniowe w rozumieniu prawa polskiego.
Dostawa części do wyrobów medycznych, którym ustawa o wyrobach medycznych nie przyznaje statusu wyrobu medycznego, podlega podstawowej stawce VAT – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej.
Podatnik, który przed końcem marca 2014 roku sprzedał motocykl, wykupiony wcześniej z leasingu, może zastosować zwolnienie z VAT. Jeżeli zbycie nastąpiło po zmianie przepisów, a więc od 1 kwietnia 2014 r., wówczas będzie opodatkowane.
Spółka w 2013 roku wykupiła z leasingu motocykl, który wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadzeniem działalności. Od nabytego pojazdu odliczono 60% podatku z faktury. W 2014 roku firma chce sprzedać pojazd. Wątpliwości dotyczyły tego, czy przedsiębiorstwo ma prawo do zastosowania zwolnienia z VAT przy dostawie motocykla, skoro przy jego nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Spółka uważała, że tak.
Jeżeli zaprojektowane i zamontowane meble na wymiar można łatwo rozmontować, a demontaż nie spowoduje uszkodzenia żadnego elementu mebli czy też lokalu, wówczas nie jest to modernizacja. A to oznacza, że taką usługę trzeba opodatkować 23% stawką VAT.
Minister finansów wyjaśnił, że gdy do montażu mebli wykorzystuje się elementy lokalu, które stworzą trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, to czynność taka będzie stanowić usługę modernizacji. A to oznacza, że będzie można zastosować do niej 8% stawkę VAT. Przykładem są meble kuchenne wykonane z cegły klinkierowej, które za pomocą zaprawy murarskiej zespolono ze ścianą i z podłogą.
Jak ocenia Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy – stanowisko ministra finansów co do możliwości stosowania obniżonej stawki VAT jest zbyt rygorystyczne.
Jeżeli zaprojektowane i zamontowane meble na wymiar można łatwo rozmontować, a demontaż nie spowoduje uszkodzenia żadnego elementu mebli, czy też lokalu, wówczas nie jest to modernizacja. A to oznacza, że taką usługę trzeba opodatkować 23% stawką VAT.
Minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Podstawą wydania interpretacji była uchwała NSA składzie siedmiu sędziów z 24 czerwca 2013 r. (akt I FPS 2/13).
W ciągu najbliższych lat nie można liczyć na obniżkę stawek VAT, a to oznacza, że zostaje 23% i 8% stawka podatku. Tak zdecydował wczoraj Rząd.
Nocleg w hotelu wraz ze śniadaniem to usługa kompleksowa, która jest opodatkowana 8% stawką podatku. Natomiast kąpiel w SPA to dodatkowa usługa, która może być świadczona niezależnie od usługi noclegowej. W konsekwencji trzeba ją opodatkować oddzielnie – wyjaśnił NSA.
Zagadnienie sporne
Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego hotel i restaurację, a także inne towarzyszące usługi dodatkowe, np. kąpiel w SPA, kolacja z winem. Podatnik zawarł umowy z platformami zakupowymi, aby w jego imieniu sprzedawały usługi hotelowe w formie pakietów po promocyjnej cenie.
Podatnik we wniosku o interpretację podatkową pytał, czy do usług objętych pakietem może zastosować 8% stawkę VAT. Jego zdaniem – tak.
Z takim twierdzeniem nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa ostatecznie trafiła przed NSA.
Stanowisko sądu
Tylko usługi noclegowe wraz z usługą śniadania stanowią usługi kompleksowe. Natomiast nie można uznać, że np. usługa SPA jest zdeterminowana od noclegu jako usługi głównej.
Pytanie do eksperta: Sąd podkreślił, że ocena czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jedną usługą kompleksową czy też z szeregiem jednostkowych usług powinna odbywać się w oderwaniu od treści umowy zawartej przez strony. Czy to słuszne stwierdzenie?
Do końca 2016 roku będę obowiązywały aktualne stawki VAT, a mechanizm warunkowych podwyżek stawek VAT w przypadku relacji długu publicznego do PKB ponad 55% zostanie usunięty – tak zakłada podpisana wczoraj przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip