Rzeczowe aktywa trwałe zużywają się, służąc działalności operacyjnej. Ekonomicznym odzwierciedleniem utraty wartości poprzez przynoszenie korzyści ekonomicznych jest amortyzacja. Sprawdź, jak jej dokonać.
Do środków trwałych może należeć składnik, którego przedsiębiorca jest współwłaścicielem. Taki ŚT można również rozliczać w kosztach. Sprawdź, jak dokonać w takiej sytuacji prawidłowej amortyzacji. Poznaj wskazówki naszego eksperta.
Pytanie:W 1997 roku wspólnicy spółki jawnej zakupili od gminy działkę z budynkami produkcyjnymi na potrzeby prowadzenia działalności. Na podstawie aktu notarialnego wprowadzono do ewidencji środków trwałych budynki w jednej wartości i dokonywano odpisów amortyzacyjnych (2,5%) do dzisiaj. Wówczas nie wyodrębniono wartości gruntu. Chcemy sprzedać część gruntu osobie fizycznej. W jaki sposób skorygować zapisy, w jaki sposób wyprostować błędy sprzed lat? Jak ująć sprzedaż gruntu (będzie to ok. 5.000 zł) i czy należy naliczyć VAT?
Pytanie: W 1997 roku wspólnicy spółki jawnej zakupili od gminy działkę z budynkami produkcyjnymi na potrzeby prowadzenia działalności. Na podstawie aktu notarialnego wprowadzono do ewidencji środków trwałych budynki w jednej wartości i dokonywano odpisów amortyzacyjnych (2,5%) do dziś. Wówczas nie wyodrębniono wartości gruntu. Chcemy sprzedać część gruntu osobie fizycznej. W jaki sposób skorygować zapisy, w jaki sposób wyprostować błędy sprzed lat? Jak ująć sprzedaż gruntu (będzie to ok. 5.000 zł) i czy należy naliczyć VAT?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip