Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS). Dowiedz się więcej.
Od początku tego roku weszły istotne zmiany związane z wprowadzeniem uproszczeń dla niektórych przedsiębiorców. Zmiany te trzeba stosować w sprawozdaniach za 2019 rok.
Jesteśmy już po okresie ciężkiej pracy nad sprawozdaniami. Jednak nie wszystkie obowiązki z nimi związane zostały już dopełnione. Sporządzone sprawozdanie trzeba jeszcze zatwierdzić i przesłać do odpowiedniego organu. Ponieważ obowiązek przesyłania sprawozdania w formie elektronicznej istnieje od tego roku, księgowi mają wiele wątpliwości i pytań związanych z tym zagadnieniem, postara się je rozwiązać nasz ekspert.
Od 1 października 2017 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie związane ze sporządzaniem i przekazywaniem kwartalnych sprawozdań rzeczowo-finansowych dotyczących: zasiłków dla opiekunów, świadczeń rodzinnych, pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz świadczenia wychowawczego. W jakiej formie należy sporządzić te sprawozdania i w jakich terminach przekazać właściwemu organowi?
Zmiany dla jednostek mikro, obowiązujące już od 2014 r., dotyczą wyłącznie sprawozdań organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej. Natomiast zmiany wprowadzone ustawą z 23 lipca 2015 r. dotyczą sprawozdawczości m.in. tych jednostek, które prowadzą działalność gospodarczą lub organizacji, które nie chcą skorzystać ze statusu mikro. Wprowadzono także zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych dla niektórych NGO od 2016 roku.
Analiza przedsiębiorstwa na bazie sprawozdania finansowego przedstawia w sposób jasny i przejrzysty sytuację ekonomiczną jednostki gospodarczej w zakresie wypłacalności oraz zwrotu zainwestowanego kapitału. Określa także potencjał ekonomiczny do rozwoju. Do nadzorowania rzetelności przedstawionych danych służą wewnętrzne procedury weryfikacji prowadzenia biznesu zgodnego z regulacjami prawnymi, zwane compliance , szczególnie ważne dla potencjalnych nabywców udziałów.
Nowy standard proponuje przywrócenie możliwość stosowania metody praw własności w jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
Dodatkowe ujawnianie informacji o stosowaniu instrumentów zabezpieczających, dwie
możliwości związane z rozliczeniem punktów forward i zmiany w analizie wartości opcji
w czasie - to nowe regulacje jakie przewiduje projekt MSSF 9.
Analizując sprawozdania finansowe, z pewnością sprawdzasz, chcąc np. je porównać, jak w każdym z nich poradzono sobie z dyskontowaniem wartości pieniądza. Przeczytaj artykuł o konwersji danych na ceny stałe, a dowiesz się z niego, kiedy powstają okoliczności zmuszające do zastosowania cen stałych, oraz rozwiążesz problemy związane z przygotowaniem tych sprawozdań do przekształcenia. Dowiesz się również, jak w ten sposób przygotowany raport, sprawozdanie mogą mieć wpływ na późniejszą ich ocenę przez odbiorcę, czyli np. zarząd Twojej firmy. Poznaj również odpowiedź na następujące pytania:
Jak poradzić sobie ze zjawiskiem inflacji?
Jaki jest wpływ inflacji na wyniki finansowe Twojej firmy?
Jakie trudności możesz napotkać w eliminacji zniekształceń inflacyjnych?
W jakich konkretnych przypadkach możesz mieć problemy z eliminacją zniekształceń wynikających z inflacji?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip