Tworzenie kapitału zakładowego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie obowiązkowe. Natomiast, gdy wspólnicy się na to zdecydują, wówczas minimalny kapitał potrzebny do założenia spółki z o.o. wyniesie 1 zł, a nie jak obecnie 5 tys. zł. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
Dnia 20 maja 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt założeń nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Będzie łatwiej założyć i prowadzić spółki komandytowe i jawne.
W sytuacji gdy spółka komandytowa spełnia wszystkie ustawowe wymogi oraz prowadzi księgi rachunkowe, ma prawo ustalać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości – orzekł WSA w Warszawie.
O interpretację do ministra finansów wystąpił jeden ze wspólników spółki komandytowej. Chciał wiedzieć, czy po zawiadomieniu urzędu skarbowego o wyborze rachunkowej metody ustalania różnic kursowych może w podstawie opodatkowania uwzględnić różnice kursowe ustalone przez spółkę. Podatnik uważał, że tak. Innego zdania był jednak organ podatkowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej, z zachowaniem proporcji, stanowią już w momencie ich powstania przychody i koszty podatnika oraz powinny być uwzględniane przez niego w rozliczeniu za dany rok. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.
Stanowisko sądu
Rozpoznając sprawę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem organu i uchylił zaskarżoną interpretację. Zdaniem sądu odbieranie spółce komandytowej prawa do określania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości, kiedy prowadzi ona księgi rachunkowe oraz spełnia wszelkie pozostałe wymogi, nie ma uzasadnienia. Jak wyjaśnił sąd – spółka komandytowa działa w interesie podatnika, składa wniosek w imieniu wspólników jako podatników.
Pytanie do eksperta: Na czym polega wyznaczenie różnic kursowych w rozliczeniu podatkowym na w podstawie ustawy o rachunkowości i kto może skorzystać z takiej możliwości?
W sytuacji, gdy spółka komandytowa, spełnia wszystkie ustawowe wymogi oraz prowadzi księgi rachunkowe, ma prawo do ustalania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości. Pozbawienie spółki takiej możliwości jest bezpodstawne – orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 22 stycznia 2014 r.
O interpretację do ministra finansów wystąpił podatnik - komandytariusz spółki komandytowej. Spółka prowadzi księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości, a jej działalność może powodować powstawanie różnic kursowych. Podatnik planuje dodatkowo rozpoczęcie indywidualnego biznesu.
Spór dotyczył możliwości ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości przez spółkę komandytową zgodnie z art. 14b ust. 2 ustawy o PIT.
Jeśli po zakończeniu roku obrotowego nastąpi zmiana proporcji, w jakiej podatnik uczestniczy w zysku spółki komandytowej, nie spowoduje u niego obowiązku korekty odprowadzonych w ciągu zakończonego roku podatkowego zaliczek na PIT – wynika z wyroku WSA w Krakowie.
Tylko spółki komandytowo-akcyjne zostaną objęte od przyszłego roku podatkiem dochodowym od osób prawnych – tak postanowił 23 października Sejm.
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu PSL zgłosił poprawkę, zgodnie z którą od nowego roku nie tylko spółki komandytowo-akcyjne, lecz także spółki komandytowe staną się płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
Od przyszłego roku tylko spółki komandytowo-akcyjne staną się płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Rząd wycofał się z wcześniejszych planów objęcia CIT także spółek komandytowych.
Samo przekształcenie jest neutralne podatkowo. Dopiero wypłacone podatnikowi pieniądze pochodzące z zysku spółki komandytowo-akcyjnej są dla niego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podatnik jest osobą fizyczną i posiada status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Wspólnicy planują przekształcenie SKA w spółkę komandytową (SK). Przedsiębiorstwo chciało wiedzieć, czy w związku z tym po stronie podatnika powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Czy w momencie wypłaty wspólnikom spółki komandytowej w 2013 roku zysku za 2012 rok powstanie u podatnika przychód w części dotyczącej zysku wypracowanego przez SKA?
Spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne przestaną być transparentne podatkowo. Jako podatnicy będą odprowadzać zaliczki na CIT. Dojdzie też obowiązek rocznego rozliczania podatku – zakłada najnowsza wersja projektu o zmianach w ustawie o CIT i PIT.
W dniu 2 września, po pracach rządu, powstał projekt ustawy nowelizującej ustawę o CIT, ustawę o PIT oraz ustawę o podatku tonażowym, który niebawem zostanie przesłany do Sejmu. Regulacje te powstały na bazie wcześniejszego projektu Ministerstwa Finansów z 10 lipca, a jego treść podyktowana jest ustaleniami, jakie zapadły na posiedzeniu Rady Ministrów 6 sierpnia.
Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą podlegały przepisom ustawy o CIT. Ma to zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz uszczelnić system podatkowy Rada Ministrów 6 sierpnia 2013 r. przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip