Zmiany wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (K 29/23) z dnia 18 stycznia 2024 r. (Dz.U. z 2024, poz. 96).
Prosta spółka akcyjna to nowość w polskim systemie prawnym. Jej utworzenie oraz rejestracja wymagają poniesienia różnego rodzaju wydatków. Jednak tylko niektóre z nich będą dla nowo utworzonego podmiotu kosztem uzyskania przychodów. Dowiedz się więcej na ten temat.
Od lipca planowane jest wejście w życie nowych regulacji ksh, na mocy których przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność w nowej postaci – prostej spółki akcyjnej. Księgowi, którzy będą zajmować się rozliczeniami nowych podmiotów muszą poznać zarówno sposób ewidencji jej kosztów i przychodów, jak i podstawowe zasady funkcjonowania. Pomocne przy tym będą wskazówki naszego eksperta.
Wraz z nowelizacją kodeksu spółek handlowych, ustawodawca wprowadził nowy rodzaj spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną. Z założenia ma ona ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz zwiększyć możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców, którzy często konkurują z firmami działającymi na podstawie korzystniejszych przepisów w innych krajach.
Modyfikację regulacji ustawy o rachunkowości przewidują dwa rządowe projekty zmian w przepisach, które mają związek z planowanym wprowadzeniem od 1 marca 2021 r. tzw. prostej spółki akcyjnej.
Prosta spółka akcyjna miała wejść w życie od marca tego roku. Tak się jednak nie stanie. Właśnie opublikowano ustawę, która o rok przesuwa termin wejścia tych zmian.
Czy od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mieli prawo do zakładania prostych spółek akcyjnych?
W przyszłym roku zostanie wprowadzona nowa forma prawna − prosta spółka akcyjna (PSA). Takie rozwiązanie przewiduje projekt, który stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu: „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”.
Otwarcie spółki w 24 godziny, kapitał na start 1 zł, brak rady nadzorczej, elastyczne określanie rodzajów akcji, elektroniczny rejestr akcjonariuszy. Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych, która wprowadza do niego zupełnie nowy twór – prostą spółkę akcyjną. Przepisy mają wejść w życie 1 marca 2020 r. Jakie są jej wady i zalety?
Tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 18 czerwca 2015 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip